UÇAĞI KAÇIRAN KORSANLAR TESLİM OLDULAR

UÇAĞI KAÇIRAN KORSANLAR TESLİM OLDULAR
UÇAĞI KAÇIRAN KORSANLAR TESLİM OLDULAR
Bu içerik 3014 kez okundu.

Uçağı kaçıran iki korsan, Malta güvenlik güçlerine teslim olup tutuklandılar.

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Libya'da iç hat uçuşu yaparken Malta'ya kaçırılan Afriqiyah (Afrika) Havayolları uçağındaki yolcu ve mürettebatın tamamının serbest bırakıldığını, hava korsanlarının gözaltına alındığını açıkladı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından ilk olarak uçakta bulunan 118 kişiden 109’unun serbest bırakıldığını duyuran Muscat, son yaptığı açıklamada, "Uçakta kalan son mürettebat ve hava korsanları da uçaktan ayrıldı. Korsanlar teslim oldu ve gözaltına alındı." ifadesiyle, uçak kaçırma krizinin sonaerdiğini bildirdi.

Yolcuların tahliyesi başladığı sırada, hava korsanı olduğu tahmin edilen bir kişi, elinde Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi döneminde kullanılan düz yeşil Libya bayrağı ile kısa süre kapıda görüldü.

Libya'nın Sebha kentinden sabah yerel saatle 10.10'da Trablus'a gitmek üzere havalanan uçak, içindeki 111 yolcu ve 7 mürettebatla yerel saatle 11.32'deTrablus yerine Malta'nın Luqa Havalimanı'na inmişti. Kaçırılan uçaktaki iki hava korsanının, uçağı patlatmakla tehdit ettiği basına yansımıştı. Malta Independent gazetesinin haberinde, Malta Ordusu’ndan Tuğgeneral Jeffrey Curmi’nin hava korsanlarıyla müzakereleri yürüttüğü ifade edilirken, gazetenin Arap medyasına dayandırdığı haberlerde de Libya Ulaştırma Bakanı'nın korsanlarla görüşmede devrede olduğu kaydedilmişti.

İtalyan haber ajansı ANSA da Maltalı güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberinde, hava korsanlarının, uçağı Malta’ya ya da Roma’ya kaçırmaya niyetlendiğini daha sonra Malta’da karar kıldıklarını yazdı.

Öte yandan, Luqa Havaalanı’nı da normal olarak seferlere açılırken, seferler rötarlı şekilde gerçekleştiriliyor. Uçak kaçırma hadisesinin ilk saatlerinde, Malta’ya olan bazı uçuşlar, Sicilya Adası'nda Katanya kentine yönlendirilmişti.

İçerisinde 118 yolcusu bulunan Libya uçağı kaçırılarak Malta'ya indirildi. 2 saldırgan uçağı patlatmakla tehdit ediyor. Malta'ya inen uçağın etrafı kuşatılırken, saldırganların Seyfülislam Kaddafi'nin cezaevinden bırakılmasını talep ettiği iddia edildi. Uçaktaki tüm yolcular tahliye edildi.

Afriqiyah Havayollarının Libya’da iç hat seferini gerçekleştiren ve 118 kişi taşıyan uçağı kaçırıldı. Kaçırılan uçak Malta Luqa Havaalanı'na iniş yaptı. İki saldırgan, uçağı havaya uçurmakla tehdit ediyor. Uçağın Sebha kentinden Trablus'a gittiği öğrenildi. 

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Twitter'da kaçırılma durumu ile ilgili Libya'nın bilgilendirildiğini açıkladı. Muscat, güvenlik görevlileri ve ambulansların hazır beklediğini ekledi. Malta basınına göre saldırganlar Kaddefi yanlısı. 

Reuters'a konuşan Libyalı bir milletvekili, yolculardan aldığı bilgilere göre hava korsanının Libya'da Kaddafi yanlısı bir siyasi partinin kurulmasını istediğini söyledi.

El Bilad gazetesinin kaynaklarına dayandırdığı habere göre uçağı kaçıran 2 hava korsanı Seyfülislam Kaddafi'nin cezaevinden bırakılmasını istedikleri iddia edildi. Malta basını da korsanların Kaddafi yanlısı El Fetih el Gadida adlı örgüte mensup olduklarını duyurmuştu.

Uçakta 82 erkek, 28 kadın bir de bebek yolcunun bulunduğu belirtildi. Yolcuların tahliyesine öncelik kadın ve çocuklar olmak üzere başlandığı aktarıldı. Uçaktaki tüm yolcular tahliye edildi. 

Başbakan Muscat uçakta 2 hava korsanı ile birkaç mürettebat üyesinin kaldığını duyurdu.

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Twitter'da "Kaçırılma ihtimaliyle Malta’ya yönlendirilen Libya iç hat uçuşu hakkında bilgilendirildim. Güvenlik ve acil durum ekiplerimiz teyakkuzda" yazdı.

Saldırganlardan biri uçağın kokpitinde görüntülendi.

Reuters'e konuşan Libyalı meclis üyesi Hadi el-Saghir uçağı 2 hava korsanının kaçırdığını söyledi.

Saghir, Libya Temsilciler Meclisi üyesi Abdusalem Mrabit'in, hava korsanlarının 20'li yaşlarının ortasında ve Tebu kentinden oldukları bilgisini ilettiğini söyledi.

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan DHA Muhabiri Tolga Özbek, kaçırılan uçakla ilgili şu bilgileri paylaştı: "2 kişi üzerlerinde bomba olduğunu söylüyor ve pilotlar uçağı Malta'ya indiriyor. Malta ilginç bir nokta.1985 yılındakaçırılan bir uçak da Malta'ya indirilmişti ve pazarlıklar 2 gün sürmüştü. Bu tip durumlarda uçak apronda hava trafiğini etkilemeyecek bir noktaya çekiliyor. Güvenlik güçleri korsanlarla pazarlığa oturuluyor. Uzun bir süreç bizi bekliyor olabilir."

Terör Uçak kaçırma Libya Malta
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı