PORTEKİZ'İN UNUTULMAZ LİDERİ MARİO SOARES ÖLDÜ


Bu haber 2017-01-08 07:48:11 eklenmiş ve 1459 kez görüntülenmiştir.

Portekiz politikasına damgasını vurmuş bir lider. Ama Mario Soares aynı zamanda Avrupalı ve Avrupacı bir siyasetçi. İki defa başbakanlık, iki defa devlet başkanlığı yapan politikacı gerçek bir Avrupa Birliği savunucusu. Diktatörlük yönetiminin baş muhalifi, sırf muhaliflerin haklarını savunabilmek için hukuk eğitimi almış.

7 Aralık 1924’te dünyaya merhaba diyen politikacı öğrenciyken bile siyasetten uzak kalamıyordu. Komünizmi savunuyor, Antonio Salazar’ın otoriter yönetimine karşı mücadele ediyordu. Kısa sürede tutuklanacak, ülkeden sürülecek ve Fransa’da sürgün hayatı yaşayacaktı. 1974’te diktatörlüğe karşı yapılan Karanfil Devrimi’nin hemen ertesinde ülkesine geri döndü. Ülkenin otoriter bir diktatörlükten demokrasiye geçtiği dönemde o da başbakanlığa kadar yükseldi.

 

Ülkesinin Avrupa Ekonomik Topluluğu’na girmesi için vakit kaybetmeden kolları sıvadı. Portekiz kamuoyu o dönem Avrupa’ya oldukça çekimser yaklaşıyordu. Fakat başbakan halkını ikna etmeyi başaracaktı.

“Portekiz bu ortak çabaya dengeli bir şekilde katkıda bulunmaya hazırdır.”

Başbakanın başarılı siyasetini Portekiz halkı ödüllendirmede gecikmedi. 1987 cumhurbaşkanlığına
seçildiği yıl oldu. Bu göreve arka arkaya iki defa getirildi. Fakat solcu liderin görev süresinin özellikle ikinci dönemi sağcı hükümetlerle mücadele etmekle geçti. Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilme gibi bir hakkı olmaması politikacının Avrupa kurumlarına yönelmesine yol açtı.

2006’da ise sürpriz bir kararla Portekiz siyasi hayatına geri döndü. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yeniden katıldı. Ama Sosyalistler bölünmüş ve eski güçlerinden uzaktı. Ezeli sağcı rakibi Anibal Cavaco Silva seçimlerin ilk turunda zaferini ilan etti. Soares hayal kırıklığına uğramış da olsa Avrupa fikrini savunmaya devam etti:
“Avrupa’nın içinde bile büyük ayaklanmalara şahitlik edebiliriz. Çünkü halklar Avrupa’nın şu halini reddedebilir. Avrupa bu değil. Avrupa başka bir şey, bir diyalog, karşılıklı saygı ve sosyal refah alanı.”

Portekiz’in ve İspanya’nın Avrupa Birliği’ne üyeliklerinin 25. yılı kutlamalarında hazır bulundu. Avrupa Birliği’nin bu önemli sembolü son nefesine kadar Birlik için çalışmaya devam etti.en

ETİKETLER : Portekiz
Yorumlar
Diğer Avrupa haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Cloud Link Networks Cloud Link Networks
Arşiv Arama
- -
Cloud Link Networks
Anket
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞININ, İSTİSNASIZ, TÜM ÖNDE GELENLERİ, TÜRKİYE'DEKİ DARBEYE KARŞI İLK 15 SAATTE TAVIR ALMADILAR. BUNUN SEBEBİ NEDİR?
1- NEMALANDIKLARINDAN... BEKLE-GÖR POLİTİKASINI İZLEDİLER.
2- NEMALANDIKLARINDAN... KRAL ÖLDÜ...YAŞASIN YENİ KRAL... DEMEYİ ÇOK ARZULADIKLARINDAN.
3- CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'dan HOŞLANMADIKLARI İÇİN.
4- BAŞKONSOLOS ALİ RİZA AKINCI'dan O YÖNDE TELKİN ALDIKLARI İÇİN
5- TAMAMI FETÖ İLE İRTİBATLI OLDUĞU İÇİN
Cloud Link Networks
Trakya'nın Sesi
© Copyright 2013 Trakyanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Gündem
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türkiye
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
Yunanistan
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
Ελληνικά
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
Batı Trakya
Gümülcine
İskeçe
Gümülcine Müftülüğü
İskeçe Müftülüğü