TÜTÜNE DESTEK PRİMİ VERİLECEK Mİ?

TÜTÜNE DESTEK PRİMİ VERİLECEK Mİ?
TÜTÜNE DESTEK PRİMİ VERİLECEK Mİ?
Bu içerik 3139 kez okundu.

İlhan AHMET’in AB’ye taşıdığı Trakya tütününün geleceği, gündemdeki yerini koruyor

AB Komisyonu’nun Tarım ve Kırsal Kalkınmadan sorumlu üyesi Phil Hogan: “Tütün üreticilerinin, AB müktesebatı kapsamında çiftçilere doğrudan verilen ekonomik desteklerden ve kırsal kalkınma fonlarından faydalanma hakkı var.”

Hogan, Rodop Μilletvekili İlhan AHMET’in girişimleri sonucunda, Yunanistan’da, tütüncülerin AB destek fonlarından ne şekilde yararlanabileceği konusunda açıklık getirdi.

 AB üyesi ülkelerin, Avrupa Kırsal Kalkınma Fonu tarafından finanse edilen kalkınma programları aracılığıyla tütüncüleri destekleme imkanına sahip olduğunu belirten Hogan,  bu kapsamda Yunanistan’ın da tarımsal programları kullanılabileceğine işaret etti.

AB Tarım Komiseri Hogan, Milletvekili İlhan AHMET’in bu konuda kendisine gönderdiği mektuba cevap verdi.

Mektubunda, İlhan AHMET’e bu konuya gösterdiği hassasiyeti için teşekkür eden Hogan şunları kaydetti:

“Doğu Makedonya ve Trakya bölgesiyle ilgili özellikle tütün üretimi konusundaki endişelerinizi dile getiren mektubunuz için teşekkür ederim. Belirtmek isterim ki, diğer ürünlerin olduğu gibi tütün ürününün de yetiştirildiği araziler, AB müktesebatı kapsamında çiftçilere doğrudan verilen ekonomik desteklerden ve kırsal kalkınma tedbirlerinden yararlanabilir.

 AB üyesi ülkeler, Avrupa Kırsal Kalkınma Fonu tarafından finanse edilen kalkınma programları aracılığıyla, yaratıcılık ve istihdamın sürdürülmesi dahil olmak üzere, tarımda rekabetin güçlendirilmesi, doğal kaynakların ve iklim faaliyetlerinin kalıcı şekilde idaresini güvence altına alınmasının sağlanması ve tarımsal toplulukların ve ekonomilerin dengeli şekilde kalkınması için destek sağlayabilir. 2014 - 2020 yılları ile ilgili Yunan Tarımsal Programları temelinde, tütün dahil olmak üzere, tarımsal ürünlerin ticareti, geliştirilmesi ve işlenmesi (dönüştürülmesi) ile ilgili sabit mal varlıklarına yatırımlar için destek verilebilir.”

Yunanistan Tarım Bakanlığı’ndan hala cevap yok

Diğer yandan, Trakya’daki tütün üretimi konusunda Miletvekili İlhan AHMET tarafından sürdürülen tüm mücadeleye rağmen, hükümetin bu konudaki duyarsızlığı ise sürüyor.

İlhan AHMET’in, Yunanistan Tarım Kalkınma Bakanı tarafından cevaplanmak üzere dağlık ve geri kalmış bölgelerin desteklenmesine ilişkin meclise yatırdığı ilgili soru önergesi halen cevaplanmış değil.

Hatırlanacağı üzere Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Trakya’daki tütün üretiminin sürdürülmesi ve üreticilere yapılacak desteğin önemine dikkati çekerken, tütüncüye yapılacak yardım ile bölgeye aktarılacak ekonomik kaynağın tüm bölge için sosyal fayda getireceğine vurgu yaparak, genel olarak bölgesel kalkınmaya sağlayacağı yarara işaret etmişti.

Tütün Primi İlhan Ahmet
japon escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Η μοναξιά ενός μειονοτικού αγωνιστή
Η μοναξιά ενός μειονοτικού αγωνιστή
23χρονη έλαβε κατά λάθος έξι δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech
23χρονη έλαβε κατά λάθος έξι δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech