Kuzey Kore'nin füze denemesi başarısız oldu


Bu haber 2017-04-16 22:13:04 eklenmiş ve 1007 kez görüntülenmiştir.

ABD Başkan Yardımcısı Pence’in Güney Kore’ye yapacağı ziyaretten kısa bir süre önce Kuzey Kore’nin yeni bir füze denemesi yaptığı bildirildi. Ancak deneme başarısızlıkla sonuçlandı.

Kuzey Kore'nin bütün uyarılara rağmen yine bir füze denemesi yaptığı bildirildi. ABD ve Güney Kore askeri yetkililerinin verdiği bilgilere göre, füze ülkenin doğusundaki liman kenti Sinpo yakınlarından pazar günü atıldı, ancak füze atılmasından kısa bir süre patladı.

ABD Pasifik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada da, füzenin "neredeyse hemen patladığı” belirtildi. Füzenin hangi tip olduğunun anlaşılması için incelemelerin sürdüğü kaydedildi.

Kuzey Kore'de cumartesi günü 23 yıl önce ölen ülkenin kurucusu Kim Il Sung'un 105'inci doğum günü kutlamaları çerçevesinde yeni bir nükleer füze denemesi yapılmasından kaygı duyuluyordu.

ABD'nin tepkisi

Pazar günü Güney Kore'nin başkenti Seul'a giden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in yapacağı resmi temaslarda da gündemin en önemli maddesini Kuzey Kore'nin nükleer programı ve füze denemeleri oluşturuyor. Pence'in bu ziyaretle, Kuzey Kore'nin artan provokasyonları karşısında Güney Kore'ye dayanışma mesajı vermek istediği bildirildi.

Kuzey Kore'nin başarısızlıkla sonuçlanan yeni bir füze denemesi yapmasından sonra açıklama yapan ABD Savunma Bakanı James Mattis, "Başkan (Donald Trump) ve askeri yetkililer Kuzey Kore'nin yaptığı başarısız füze denemesinden haberdarlar. Başkanın bu konuda yapacağı ek bir açıklama yok” dedi.

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına rağmen nükleer programından vazgeçmemesi Washington ve Pyönyang arasında gerilimi artırıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'ye yönelik olarak bütün seçeneklerin masada olduğunu açıklamıştı. ABD'li üst düzey bir yetkili de cuma günü yaptığı açıklamada, Washington'da Kuzey Kore'ye karşı askeri seçeneklerin tartışıldığını açıklamıştı. Kuzey Kore ise ABD'nin saldırması durumunda karşılık vereceğini duyurmuştu.

Füze denemesi kaygı yarattı

Güney Kore, Kuzey Kore'nin yaptığı füze denemesini "kınadı.” Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer füze denemesi yapması halinde, "ciddi cezai önlemlerle” karşılık verileceği belirtildi. Ayrıca, Kuzey Kore'nin başarısız füze denemesinin ardından Güney Kore'de Ulusal Güvenlik Konseyi'nin toplandığı belirtildi.

Kuzey Kore'nin başarısız füze denemesi İngiltere tarafından da kaygıyla karşılandı. Kuzey Kore'nin nükleer programına son vermesini ve BM tarafından alınan kararlara uymasını isteyen Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ancak bu şekilde bölgede "barış ve istikararın” sağlanabileceğini vurguladı. dw

ETİKETLER : Güney Kore nükleer füze denemesi
Yorumlar
Diğer Dünya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Cloud Link Networks Cloud Link Networks
Arşiv Arama
- -
Cloud Link Networks
Anket
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞININ, İSTİSNASIZ, TÜM ÖNDE GELENLERİ, TÜRKİYE'DEKİ DARBEYE KARŞI İLK 15 SAATTE TAVIR ALMADILAR. BUNUN SEBEBİ NEDİR?
1- NEMALANDIKLARINDAN... BEKLE-GÖR POLİTİKASINI İZLEDİLER.
2- NEMALANDIKLARINDAN... KRAL ÖLDÜ...YAŞASIN YENİ KRAL... DEMEYİ ÇOK ARZULADIKLARINDAN.
3- CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'dan HOŞLANMADIKLARI İÇİN.
4- BAŞKONSOLOS ALİ RİZA AKINCI'dan O YÖNDE TELKİN ALDIKLARI İÇİN
5- TAMAMI FETÖ İLE İRTİBATLI OLDUĞU İÇİN
Cloud Link Networks
Trakya'nın Sesi
© Copyright 2013 Trakyanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Gündem
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türkiye
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
Yunanistan
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
Ελληνικά
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
Batı Trakya
Gümülcine
İskeçe
Gümülcine Müftülüğü
İskeçe Müftülüğü