Erdoğan'dan AB'ye: Sözünüzü derhal tutun

AGİT'e ise:*Haddinizi bilin, Haddinizi* dedi

Erdoğan'dan AB'ye: Sözünüzü derhal tutun
Erdoğan'dan AB'ye: Sözünüzü derhal tutun
Bu içerik 1731 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki dev buluşmada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'ne en sert mesajı verdi:

"Sözünüzü derhal tutun, yoksa sonuçlarına katlanacaksınız."

 

Türkiye'deki referandumun standartları karşılamadığını belirten Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) gözlemci heyetine de tepki veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

"AGİT diye bir örgüt var Avrupa'da. Bunlar kendilerine göre bir rapor hazırlıyorlar. Türkiye'deki seçimler şöyle böyle olmuş. Haddinizi bilin. Haddinizi. Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne biliriz, ne duyarız. Biz yolumuza devam ederiz" dedi.

Türkiye'nin Batı'nın hiçbir ülkesinde görülmeyen "en demokratik seçimini" gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, "Sizler Türkiye'nin bakanlarını Avrupa'ya sokmazken, utanmadan sıkılmadan bu seçimler hakkında gölge düşürme yarışına girmeyin, netice alamazsınız. Artık sür eşeği Niğde'ye" diye konuştu.

AB üyeliği için referandum sinyali

Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi 54 yıl boyunca kapıda beklettiğini söyleyen Erdoğan, Ankara ile yürütülen üyelik müzakerelerinin dondurulması tehdidinde bulunan AB liderlerine de yanıt verdi.

Erdoğan, "Oturur konuşuruz, bir güven oylaması da onun için yaparız. İngiltere yaptı, Norveç çıktı. Gideriz milletimize, kararına uyarız. Ya Türkiye'ye verdikleri sözleri derhal tutacaklar ya da sonuçlarına katlanacaklar. Bu iş öyle terör örgütlerini el altından silah, para ile desteklemek suretiyle ülkemizin üzerine salmak ile olmaz" dedi.

AB'nin "Üyelik müzakereleri durdurulur" restine rağmen Türkiye'nin idam cezasını geri getirmek için referandum düzenleyeceğini vurgulayan Erdoğan "Bizim derdimiz 'George ne der', 'Hans ne der', 'Helga ne der' değil. Bizim derdimiz 'Hatice ne der', 'Ayşe ne der'. Bizim derdimiz, Allah ne derse o. Parlamentomuz bu kararı verecek" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Referandum sürecine dair eleştirilerini dile getiren Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) gözlemci heyetinin bugün yaptığı açıklamalara Türk Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi.

Bakanlık, söz konusu açıklamaları "siyasi içerikli, taraflı ve ön yargılı" olarak tanımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, uluslararası gözlemcilerin referandum süreciyle ilgili açıklamalarına atıfta bulunularak, "Halk oylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı gibi bir yorum kabul edilemez" denildi.

Dışişleri Bakanlığı; AGİT ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyetlerinin birlikte yayımladığı İlk Bulgu ve Sonuçlar Açıklaması'nda yer alan ve ortak basın toplantısında dile getirilen ifadeler için "siyasi içerikli ve itham edici" tabirini kullandı.

Söz konusu ifadeleri üzüntüyle karşıladığını belirten bakanlık, "Esasen halk oylamasının gerçekleştirilmesinden kısa süre önce AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) Direktörü tarafından halk oylamasıyla ilgili siyasi içerikli beyanlarda bulunulması, bu heyetin Türkiye'ye önyargılarla geldiğini, nesnellik ve tarafsızlık ilkelerini dikkate almadığını göstermiştir" açıklamasında bulundu.

"Taraflı ve ön yargılı"

Türk Dışileri Bakanlığı, "Söz konusu ilk bulgular raporu da bu taraflı ve ön yargılı yaklaşımın bir yansımasıdır" diye ekledi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca, "Gözlem Misyonu'na, raporlarında maddi hatalardan ve yanlış yönlendirmeye yol açabilecek eksik bilgilere dayalı yorumlardan kaçınmaları yönünde daha önce de telkin ve tavsiyelerde bulunulmuştur" denildi.

Türkiye AB AGİT Recep Tayyıp Erdoğan
japon escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Η μοναξιά ενός μειονοτικού αγωνιστή
Η μοναξιά ενός μειονοτικού αγωνιστή
23χρονη έλαβε κατά λάθος έξι δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech
23χρονη έλαβε κατά λάθος έξι δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech