İRAN'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE 1636 KİŞİ ADAYLIĞINI SUNDU


Bu haber 2017-04-18 18:53:20 eklenmiş ve 1084 kez görüntülenmiştir.

İran’da 19 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 11 Nisan’da başlayan aday kayıtları 15 Nisan Cumartesi günü son buldu. Kayıtların yapıldığı beş gün içerisinde bin 636 kişi adaylık başvurusu yaptı. Ancak tüm başvuruların 27 Nisan öncesinde Anayasa’nın uygulanmasını denetleyen Anayasa Koruma Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

İran Cumhurbaşkanlığı seçimleri bir kez daha muhafazakarlar ile reformistlerin çekişmesine sahne olacak.

Hasan Ruhani

2013’te yapılan seçimlerde ılımlı ve reformcu partiler mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi desteklemişti. Aynı partiler ikinci kez göreve gelmek isteyen Ruhani’yi yeniden destekleyeceğini duyurdu.

Söz konusu partiler Ruhani’nin Müşterek Anlaşılabilir Faaliyet Planı isimli (Joint Comprehensive Plan of Action JCPOA) nükleer anlaşma planıyla büyük bir başarıya imza attığı görüşünde.

Hasan Ruhani’ye göre “JCPOA planını hayatta tutma çabası siyasi ve ekonomik anlamda en önemli konuların başında geliyor. Nükleer anlaşmayı ortadan kaldırmak isteyenlerin adaylığı kabul edilmemelidir.”

İbrahim Raissi

Reformcuların aksine muhafazakarlar aynı aday etrafında birleşmeyi başaramadı. Mevcut hükümetin dikkat çeken isimleri isimleri arasında yer alan muhafazakar İbrahim Raissi de cumhurbaşkanlığına adaylığını sunan siyasi figürlerden.

Ruhani’nin rakipleri arasında görülen Raissi mevcut Cumhurbaşkanı’nın arkasında bıraktığı ekonomi bilançoyu sert şekilde eleştirmiş nükleer anlaşmayı görmezden gelmişti.

İbrahim Raissi “İranlılar neden işsiz olduklarını sorguluyor. Halk işsizlikten ve istihdam olmamasından dolayı endişeleniyor. Kendi refahını düşünüp kaygılanıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Muhammed Bagher Ghalibaf
Yine Hasan Ruhani’nin eski rakiplerinden, Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bagher Ghalibaf da yarışa dahil olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz seçimlerde iki kez mağlup olan Ghalibaf, 2013’de Hasan Ruhani’nin ardından ikinci sırayı almıştı. Seçildiği takdirde “halkın gelirini ikiye katlayacağı ve 5 milyon istihdam yaratacağı” sözünü vermişti.

Mahmud Ahmedinecad

İran’ın eski Cumhurbaşkanlarından Mahmud Ahmedinecad da önümüzdeki ay yapılacak seçimlerde aday olacağını duyurdu. Ahmedinecad’ın İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in karşı çıkmasına rağmen adaylığını açıklayarak meydan okuduğu yorumları yapılıyor.

Euronews muhabiri Javad Montazeri Tahran’dan aktarıyor:

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İran’daki dev siyasi akımlar olan reformcular ve muhafazakarlar arasında yeni bir hesaplaşma yaşanacak. Resmi olarak adaylığını sunan adaylar Anayasa Koruma Konseyi’nin onayından geçecek. Konsey daha önce çok sayıda önemli siyasi figürün adaylığını kabul etmeyerek seçimlere katılmasını engellemişti.”

ETİKETLER : İran seçim
Yorumlar
Diğer Dünya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Cloud Link Networks Cloud Link Networks
Arşiv Arama
- -
Cloud Link Networks
Anket
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞININ, İSTİSNASIZ, TÜM ÖNDE GELENLERİ, TÜRKİYE'DEKİ DARBEYE KARŞI İLK 15 SAATTE TAVIR ALMADILAR. BUNUN SEBEBİ NEDİR?
1- NEMALANDIKLARINDAN... BEKLE-GÖR POLİTİKASINI İZLEDİLER.
2- NEMALANDIKLARINDAN... KRAL ÖLDÜ...YAŞASIN YENİ KRAL... DEMEYİ ÇOK ARZULADIKLARINDAN.
3- CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'dan HOŞLANMADIKLARI İÇİN.
4- BAŞKONSOLOS ALİ RİZA AKINCI'dan O YÖNDE TELKİN ALDIKLARI İÇİN
5- TAMAMI FETÖ İLE İRTİBATLI OLDUĞU İÇİN
Cloud Link Networks
Trakya'nın Sesi
© Copyright 2013 Trakyanın Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Gündem
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türkiye
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
Yunanistan
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
Ελληνικά
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
Batı Trakya
Gümülcine
İskeçe
Gümülcine Müftülüğü
İskeçe Müftülüğü