Edirne’de Başarıyla Batı Trakya Gecesi düzenlendi

Edirne’de Başarıyla Batı Trakya Gecesi düzenlendi
Edirne’de Başarıyla Batı Trakya Gecesi düzenlendi
Bu içerik 1551 kez okundu.

Türkiye’den Edirne Valiliği ile Gümülcine Türk Gençler Birliği organizasyonluğunda 4 Nisan Cuma günü “Edirne’de Batı Trakya Gecesi” düzenlendi.

Edirne Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen geceye Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Başkanı Koray Hasan, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu’nun yanısıra, Edirne Valisi Hasan Duruer ve eşi, Edirne İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ ve eşi, bazı daire müdürleri ile Edirne’de eğitim ve öğretim gören çok sayıda Batı Trakya’lı öğrenci katıldı. Katılımcılar ilk olarak el sanatları konusunda açılan sergiyi gezdiler.

Düzenlenen gecede konuşma yapan GTGB Başkanı Koray Hasan dernek hakkında katılımcılara bilgi verdi. Hasan derneğin, kuruluş amacından bahsederek, “derneğimiz Atatürk ilke ve inkılaplarının yaşatılması, bölge halkının geride kalmaması amacı içinde kurulmuş bir dernektir. Derneğimiz 1928 yılından 1950 yılına kadar yoğun bir şekilde faaliyetlerde bulunmuş, 1960’lı yıllarda Batı Trakya’dan öğrenciler Türkiye Cumhuriyeti’ne eğitim almak amaçlı geldiklerinde ve bunun sonunda öğretmen olup Batı Trakya’ya öğretmen döndüklerinde çeşitli faaliyetlerde bulunuyorlar. 1970’li yıllarda Türk-Yunan ilişkilerinin bozulması ile derneğimiz de olumsuz yönde etkileniyor. 1974 Kıbrıs harekatı sonrasında ise ilişkilerin iyice bozulması ile dernek faaliyetleri de bir hayli uzun süre yapılamıyor” şeklinde konuştu.


Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ise konuşmasında 549 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde olan bu toprakların 1912 Balkan savaşında adeta hediye edildiğini, o günden bu yana da bu konuda bir suçlu aradığını ancak bir türlü gerçek suçluyu bulamadığını belirterek, o günkü sürece dikkat çekti.

Edirne Valisi Hasan Duruer, “dert söyletir aşk ağlatır” diyerek başladığı konuşmasında bu konuşmaları dertli oldukları için yaptıklarını belirtti. Vali Duruer, “biz de dertliyiz. Ne zaman Balkanlar, Gümülcine, Kosova, Üsküp, Şumnu, ne zaman dile getirilse içimizde bir sızı bizi perişan ediyor. Biz tabii ki sürekli olarak Balkanlardayız. Sürekli olarak ta Balkanlar bizde. Balkanlarda olmaktan dolayı da memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Biz Valilik ve devlet olarak sürekli bir şekilde sizlerin yanınızdayız. Sizlerin de ayağınıza bir diken batsa inanın ki acısını biz Türkiye’de hissediyoruz” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından Gümülcine Türk Gençler Birliği Halk oyunları ekibi sahne alarak izleyenlere muhteşem bir bir gösteri sundular.

Diğer yandan Batı Trakya’dan etkinliğe katılan heyet, Batı Trakya kökenli Türkiye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile de kısa bir görüşme imkanı buldu.

Edirne Valiliği GTGB
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı