Çavuşoğlu - Kocias görüşmesinden sonra basın toplantısı!!

Çavuşoğlu - Kocias görüşmesinden sonra basın toplantısı!!
Çavuşoğlu - Kocias görüşmesinden sonra basın toplantısı!!
Bu içerik 826 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüştü. Görüşme sonrası iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ege'de gerginlik olmaması için istikşafi görüşmelerin devam etmesi konusunda teyitleştik. Bu ilkeler  karşılıklı tek taraflı olmuştur iki tarafın da dikkatli olması gerekiyor. Provokatif eylemlerden kaçınmak gerekiyor. Bu sorunun diyalog ve diplomasi yolu ile pozitif gündem çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu. Yunanistan ile olan göç anlaşmasının gereğinin yapıldığını belirten Çavuşoğlu, göçmen sayının azaldığını belirtti.  Çavuşoğlu ayrıca, AB'nin göçmenler konusunda verdiği sözleri yerine getirmesi gerektiğini de dile getirdi.

"YUNANİSTAN'IN FETÖ'CÜLER İÇİN BİR SIĞINMA ÜSSÜ OLMASINI ARZU ETMEYİZ"
"15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin iadesine" ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, "15 Temmuz hain darbe girişiminden beri 995 kişi Yunanistan'a sığınmacı olarak başvurmuş. Bunların hepsini incelemek gerekir bunların kaç tanesi FETÖ'cu. Yunanistan'ın FETÖ'cular için bir sığınma üssü olmasını arzu etmeyiz. Bu başvuruları titizlikle değerlendireceklerini Yunanistan anayasa ve yasalarına göre değerlendireceklerini, hainlere prim vermeyeceklerine inanıyoruz. Kötü bir tecrübeye rağmen yani 8 kişi ile ilgili mahkeme kararına rağmen hala bu inancımızı tam olarak yitirmedik. Teröristlere ve darbeye prim vermemek lazım" diye konuştu.

"TERÖRDEN VE TERÖRİSTLERDEN HOŞLANMAYAN BİR ÜLKEYİZ"
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias aynı soru üzerine şu ifadeleri kullandı: "Darbeler benim hoşuma gitmiyor. Demokrasiye karşı silah kaldırmış herkesin adalete hesap vermesi gerekir. Türkiye Cumhuriyeti devletine hesap vermesi gerekir. Yunanistan'da siyasi iltica talebinde bulunanlar, bunu gerek adaletin gerekse hükümetin kararından bağımsız olarak burada adaletin vermiş olduğu bir karar var. Bunlar bazılarımızın hoşuna gidiyor bazılarımızın hoşuna gitmiyor farkındayım. Ancak buna saygı duymak zorundayız. Yunan adalet mahkemeleri var olan bu demokratik kurumlara karşı her zaman saygılarını gösteriyor ve kendi yöntemleri ile kararlılarını veriyor. Bazı kararları hoşumuza gidiyor bazıları gitmiyor. Saygı duymamız gerekiyor. 'Bu adaletin, siyasetin konusu değil' diye itiraz gelirse bunu da anlayış ile karşılarız. Terörden ve teröristlerden hoşlanmayan bir ülkeyiz."  

 TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ

 Kocias, "İki ülke olarak bölgede barışı ve istikrarı istiyoruz. Bunun  için de iş birliği yapmak mecburiyetindeyiz ve bu yönde de fikir ve görüşlerimizi  tevdi etmek zorundayız." dedi. Türkiye ve Yunanistan arasındaki dostluğun samimiyetle devam etmesi  gerektiğinin altını çizen Kocias, iki ülkenin önünde pozitif bir gündem olduğunu  vurguladı.  Kocias, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine ilişkin  yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'nin AB yönelimini daima desteklemiş bir  ülkeyiz. AB'ye girmiş bir Türkiye'den en fazla kazançlı olacak AB ülkesinin bizim  ülkemiz olacağını biliyoruz ve buna inanıyoruz. Başkalarının bu konuda iki dilli  ve çeşitli standart uygulamalarını da uygun görmüyoruz, kabul etmiyoruz."  ifadelerini kullandı.    İstikrarsız dönemlerde ilişkileri açık tutmanın önemine dikkati çeken  Kocias, dışişleri bakanları arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaptı.

“KÜLTÜR, EĞİTİM VE DİNİ AZINLIKLAR SİYASETE ALET EDİLMEMELİ”
Batı Trakya Türklerinin hakları hakkında da görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Çavuşoğlu, "Özellikle kültür, eğitim ve dini azınlıklar gibi konuları siyasete alet etmediğimiz zaman çözüme kolay gidebiliyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, bu tür konuların siyasetin dışında tutulması gerektiğinin altını çizerek, "(Batı Trakya Türklerinin hakları konusuna) İnsan odaklı bakmamız lazım ve insan hakkı olarak bakmamız lazım. Biz mevcut sorunların da bu anlayış içinde çözülmesini arzu ediyoruz." diye konuştu.

Batı Trakya Türklerinin taleplerinin ikili ziyaretler kapsamında dile getirildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Biz de bu düşüncelerimizi, beklentilerimizi samimi bir şekilde paylaştık." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "İkili ilişkileri ilgilendiren konular, güven artırıcı adımları atma konusunda yine teyitleştik. Ayrıca bizleri ilgilendiren bölgesel konuları da değerlerdirdik." diye konuştu.

Çavuşoğlu, bu bağlamda göç konusunun da ele alındığının altını çizerek, "Bu sadece Yunanistan ile Türkiye'nin bir meselesi değil ama Yunanistan ve Türkiye bu işin adeta merkezinde." değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Suriye, Irak ve Libya'daki durumların da değerlendirildiğini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Memnuniyetle gördüm ki bu konularda Yunanistan'la Türkiye'nin görüşleri örtüşüyor. Yani görüş ayrılığımız yok çünkü bu iki ülkenin buralarda gizli bir gündemi ya da ajandası yok. Buraların istikrarı, güvenliği bizler için de çok önemli. Biz bu açıdan bakıyoruz ve bundan sonraki süreçte, bölgesel konularda da iş birliğimizi sürdürmeyi arzu ediyoruz."

YUNAN GAZETECİYE DERS GİBİ YANIT!

 Yunan gazetecinin, kaçak göçmen sayısında artış yaşandığı iddialarını da değerlendiren Çavuşoğlu, “Bu rakamları nereden aldınız bilmiyorum ama ben size bazı rakamlar vereyim. 2015 Eylül ayında Türkiye’den Yunan adalarına günlük geçen göçmen sayısı 7 bin 500 civarındaydı. 2016 yılının ilk aylarında bu rakam günde 2 bindir. Göç anlaşmasını imzaladıktan ve ortak çalışmalardan sonra bu rakam günde 50’ye düştü. 7 bin 500’den 50’ye düştü ve siz diyorsunuz ki artış var. Size bu rakamları kim veriyor? Üstelik Yunanistan kimi geri göndermeye karar verdiyse biz kabul ediyoruz. Harfiyen anlaşmamıza uyuyoruz. Ayrıca Yunanistan ile ikili geri kabul anlaşmamız var ve bunun da gereğini biz yaptık. Biz bu konularda iş birliği yapıyoruz da rakamların arttığını kim söylüyor. Yaz aylarında bazı günlerde bu rakam 70-80’e çıkmış. 7 bin 500’den 50’ye düştüğünü söylemiyorsunuz, 50’nin 60-70’e çıktığını söylüyorsunuz. Bu anlaşmanın gereğini biz yapıyoruz da Avrupa Birliği (AB) 2016 yılında 3 milyar Euro ödemesi gerekiyordu Türkiye’deki göçmenler için. Bugün 880 milyon Euro ödedi. Bu parayı gönderirken de şartlar koyuyor. Diğer taraftan 2017-2018 içinde ilave 3 milyar Euro sözü vardı. Biraz da AB’ye sözünüzü yerine getirin diye hatırlatmada bulunmak gerekiyor. Türkiye’ye ancak teşekkür etmek gerekiyor. Çünkü Türkiye yükümlülüklerini yerine getiriyor. Prokavatif bir soru olduğu için biraz uzun cevap oldu” diye konuştu.

Türkiye Yunanistan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 23 OCAK 2021 CUMARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 23 OCAK 2021 CUMARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor
Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor