Advert

Milletvekili İlhan Ahmet gazetecilerle bir araya geldi. Önemli açıklamalarda bulundu

Milletvekili İlhan Ahmet gazetecilerle bir araya geldi. Önemli açıklamalarda bulundu
Milletvekili İlhan Ahmet gazetecilerle bir araya geldi. Önemli açıklamalarda bulundu
Bu içerik 866 kez okundu.

Rodop milletvekili İlhan Ahmet Rodop ilinde Türk ve Yunanlı basın mensuplarıyla yemekli toplantıda biraya geldi.

Gazetecilerle yapılan buluşmada İlhan Ahmet’in eşi ve çalışma arkadaşları da hazır bulundu. Basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda gündemdeki “müftülük seçimi” konusuna da değinen milletvekili İlhan Ahmet, Müftülerin camilerdeki din görevlileri ve mütevelli heyetleri tarafından seçilmesinin doğru olacağını dile getirdi.

Milletvekili İlhan Ahmet burada yaptığı konuşmada, “Bölgenin bir milletvekili olarak bölgemde Hristiyan – Müslüman, din, dil, ırk ayırımı gözetmeksizin çalışmalarıma devam ediyorum” diye konuştu. İlhan Ahmet konuşmasında bölgenin sorunlarını Parlamento’da yaptığı çalışmalarla gündeme taşıdığını, sorunları gerekli bakanlıklara ilettiğini ve bir kısmında çözüm konusunda ilerleme kaydedildiğini, bazılarında ise hükümetin bir ilerleme kaydetmediğini dile getirdi.

Tütüncülerin prim haklarının korunması yönünde AB Tarım Komisyonu’nun karar verdiğini belirten milletvekili İlhan Ahmet, “Sağlık, azınlık eğitimi, öğrencilerin yatay geçişleri, dağlık ve sorunlu bölgelerdeki primler konularında %70 oranında başarı sağladık” dedi. Bölgedeki yerel yönetimlerle işbirliği yaptıklarını ifade eden Ahmet, belediyelerde yapılan toplantılarda alınan meclis kararlarını meclise taşıdıklarını ifade etti. İlhan Ahmet ayrıca Parlamento’ya 100’ün üzerinde soru önergesi sunduğunu, Parlamento’ya taşımış olduğu sorunların (eğitim, tarım, işsizlik, dini özgürlük, kalkınma ) pek çoğunun yapmış olduğu çalışmalar ile olumlu sonuç getirdiğini vurguladı. Muhalefet milletvekili olmasına rağmen soru önergelerinde olumlu sonucun 60% üzerinde olduğunu ifade eden milletvekili Ahmet, örnek olarak Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti Eğitim Koordinatörü Panayotis Keramaris’in, Azınlık Okulları’nda öğretmelere Türkçe konuşma yasağının kaldırılması, cuma namazı konusu, üniversitelerde azınlık öğrencilerine yatay geçiş hakkı verilmesi, belediyelere personel alımı, Hemetli ve Şapçı sağlık ocaklarına ambulans alımı, işsizlik programı Voayager gibi önemli çalışmalardan sonuçlar elde edildiğini dile getirdi.

Memorandumlardan çıkıldığına dair sözlerin gerçek dışı olduğunu vurgulayan İlhan Ahmet, hükümeti eleştirdi. Hükümetin Yunanistan genelinde olduğu gibi Trakya’da da uyguladığı olumsuz politikalarıyla çift dil kullandığını, Başbakan Çipras’ın “Memorandumdan çıktık” sözünün doğru olmadığını, halka yalan söylediğini, aksine memorandumların 2060 yılına kadar devam edeceğini söyledi.

İlhan Ahmet, konuşmasında Demokratik İttifak Başkanı Fofi Gennimata’ya teşekkür etti. Ahmet, Fofi Gennimata’nın çalışmaları ve büyük özverisiyle Yunanistan’da bir çatı altında birleşen sosyal demokratların “Demokratik İttifak” oluşumunda bulunmasından dolayı büyük bir mutluluk içinde olduğunu dile getirdi. Kendisine vermiş olduğu İdari Yapılanma ve Reform Bakanlığı’ndan Sorumlu Gölge Kabine Bakanı görevinden dolayı parti başkanı Fofi Genimata’ya teşekkür etti. İlhan Ahmet, “seçimden sonra kendisi siyasette başrol oynayacak. Ben de bölgemin iyiliği için çalışmaya hazırım. Halkımız sorunlarına çözüm bekliyor. İyi örnekleri her zaman desteklemeye hazırız” dedi.

MÜFTÜ SEÇİMİ
Son olarak Müftünün seçim konusuna değinen İlhan Ahmet, Müftü seçiminin köylerdeki camilerde bulunan din görevlileri ve o din görevlisinin hizmet vermek üzere alınmasında köy halkının da fikrinin alındığını, dolayısıyla da Müftü seçiminin köylerdeki camilerde görevli yetkililer tarafından yapılmasının doğru olacağının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Kısacası, Müftü seçiminin camilerdeki din görevlileri ve mütevelli heyetleri tarafından yapılmasının doğru olacağını dile getirdi.

İlhan Ahmet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina'da olaylı 'Makedonya' gösterisi
Atina'da olaylı 'Makedonya' gösterisi
İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde encümen heyeti seçimleri yapılacak!
İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde encümen heyeti seçimleri yapılacak!