test 'İsim sorunu çözüme ulaşmazsa bölge için gerçek bir trajedi olacak'

'İsim sorunu çözüme ulaşmazsa bölge için gerçek bir trajedi olacak'

'İsim sorunu çözüme ulaşmazsa bölge için gerçek bir trajedi olacak'
'İsim sorunu çözüme ulaşmazsa bölge için gerçek bir trajedi olacak'
Bu içerik 905 kez okundu.
Birleşmiş Milletlerin (BM) Makedonya (FYROM) ile Yunanistan arasındaki isim sorununu çözmek için görevlendirdiği Özel Temsilci Matthew Nimetz, sorunun çözüme ulaşmamasının bölge için gerçek bir trajedi olacağı uyarısında bulundu.
Nimetz, Makedonya (FYROM) temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Nimetz, sürecin, isim sorununa iki tarafın da çözüm aradığı bir seviyeye geldiğine dikkati çekti.

Muhtemel çözümün tutarlı olduğunu dile getiren Nimetz, "Şimdi çözüme ulaşılması ve nihayetinde bölgenin ilerlemesi için doğru zaman. Ayrıca iki ülke arasındaki iş birliği ve dostluğun devamı için de doğru bir zaman." ifadelerini kullandı.

Nimetz, hem Yunanistan hem de Makedonya'nın bu konudaki duruşlarında farklılıklar bulunduğunu ancak kendisinin iyimser olduğunu vurguladı.

Teklif edilen isimlerin aynı zamanda kimlik değişimini dahil edip etmediği ile ilgili soruyu yanıtlayan Nimetz, şu ana kadar Yunanistan tarafından Makedonya halkının kimliğini inkar etme anlamına gelebilecek bir şey duymadığını söyledi.

Makedonya hükümetinin, halkın kimliğini koruma noktasında nitelikli olduğunu kaydeden Nimetz, "Eğer şimdi bir şey yapmazsak, zaman ilerliyor, yerinde durmayacak ve gelecek güvensiz olacak. Eğer şimdi ilerlemezsek, 20 yıl sonra ne olacağını bilemeyiz. Bu sorun çözüme ulaşmazsa bölge için gerçek bir trajedi olacaktır." dedi.

Makedonya Dışişleri Bakanı Dimitrov da isim sorunun Makedonya halkı için son derece hassas olduğunu belirterek, vatandaşların bu konudaki gelişmeleri sadece büyük bir dikkatle değil, aynı zamanda kaygılı ve bazılarının da öfkeli takip ettiğini vurguladı.

Çözüme ulaşılmasında Nimetz'in yardımının çok önemli olduğuna işaret eden Dimitrov, "Kamuoyunda dikkatli davranmamız çok önemli. Ancak kamuoyunda kırmızı çizgiler hakkında ne kadar konuşursak, o kadar az konuşma alanı oluşur ve sınırın her iki tarafındaki vatandaşlar için kabul edilebilir bir çözüm bulma şansı azalır." dedi.

Nimetz'in, ABD'deki müzakere sürecinde sunduğu fikirleri de değerlendiren Dimitrov, bunlar arasında "o kadar da kötü olmayan" ve "çok iyi olmayan ve endişe yaratan" fikirler bulunduğunu söyledi.

Kimliğin isim sorunu ile ilgili müzakerelerde konu olup olmayacağına yönelik soruyu yanıtlayan Dimitrov, "Çözümde kimliğe dokunulması gereken bir noktaya kadar gelirsek, maalesef çözüm olmayacak." diye konuştu.

Nimetz, temasları kapsamında ayrıca Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve Başbakan Zoran Zaev'le de görüştü.

Makedonya'dan önce ise Nimetz, Yunanistan’da bir dizi temasta bulunmuştu.
FYROM
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yürekleri Burkan Fotoğraf: Baba ile kızının cansız bedenleri kıyıya böyle vurdu
Yürekleri Burkan Fotoğraf: Baba ile kızının cansız bedenleri kıyıya böyle vurdu
AK Parti sözcüsü Çelik'ten Çipras'a Doğu Akdeniz cevabı: Saygılı bir dil kullansın
AK Parti sözcüsü Çelik'ten Çipras'a Doğu Akdeniz cevabı: Saygılı bir dil kullansın