Advert

PARLAMENTO 'NOVARTİS' İÇİN TOPLANDI

PARLAMENTO 'NOVARTİS' İÇİN TOPLANDI
PARLAMENTO 'NOVARTİS' İÇİN TOPLANDI
Bu içerik 591 kez okundu.

PARLAMENTO İNCELEME KOMISYONU OYLAMASI İÇİN TOPLANDI

Yunanistan’da kısa süre önce patlak veren ve 50 milyon euroluk rüşvet iddialarını içeren “Novartis skandalı”nda Avramopulos'un yanı sıra eski Başbakan Andonis Samaras, eski Maliye Bakanı ve şimdiki Merkez Bankası Başkanı Yannis Sturnaras dahil iki eski başbakan ile sekiz eski bakanın isimleri geçiyor.

Meclise sunulan dava dosyasına göre, 2006-2015 yılları arasında, merkezi İsviçre'de bulunan Novartis ilaç firmasının, politikacılara, üst düzey bürokratlara ve doktorlara ilaç fiyatlarını şişirmek ve devlet hastanelerine satışları artırmak için rüşvet verdiği iddia ediliyor. Söz konusu rüşvet bedelinin 50 milyon avroya ulaştığı öne sürülüyor.

Hükümet yetkilileri, olayı "Yunan devleti tarihindeki en büyük yolsuzluk skandalı" olarak nitelendirirken, yolsuzluğa karıştığı iddia edilen tüm isimler, haklarındaki suçlamaları reddederek hükümeti hukuki bir süreci siyasileştirmekle suçluyor. Hükümet yetkilileri ayrıca edinilen haksız kazancın devletin kasasını boşaltarak ülkenin krize sürüklenmesinde etkili olduğunu savunuyor.

Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) bir dönem başkanlığını da yapan milletvekili Andonis Samaras, adının soruşturmaya haksız yere karıştırıldığını savunarak Başbakan Çipras hakkında iftira davası açmıştı.

Parlamento bugün, politikacılar hakkında inceleme komisyonu kurulmasına ilişkin oylama yapmak üzere toplandı. İnceleme komisyonu, politikacıların dokunulmazlıklarının kaldırılarak yargılanmalarına yönelik karar verecek.

Novartis
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 9/12/2018
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 9/12/2018
'Aile Doktoru' sistemine κayıt yaptırmak lazım mı?
'Aile Doktoru' sistemine κayıt yaptırmak lazım mı?