Advert

Araçta bunu yapanlar yandı!! Ehliyeti alınacak

Araçta bunu yapanlar yandı!! Ehliyeti alınacak
Araçta bunu yapanlar yandı!! Ehliyeti alınacak
Bu içerik 1386 kez okundu.

Yeni trafik kurallarını ilgilendiren yasa tasarısı geçen hafta Perşembe akşamı meclise getirildi. Hazırlanan tasarı bugüne kadar uygulananlara göre daha ağır cezalar içermektedir. Trafikte araç seyir halindeyken kulaksız cep telefonu ile konuşanlara para cezası vermenin yanısıra ehliyetlerne de el konulacak.

 

KESİLEN CEZALARDA İNDİRİM YAPILMAYACAK

Yeni tasarı ihlalin risk orarına göre 100 ile 600 euro arasında para cezaları öngörmektedir. Daha önce uygulanan kesilen trafik cezaları 10 gün içerisinde ödendiği tahdirde ceza miktarı yarıya iniyordu. Bu uygulama yeni tasarıyla kalkıyor.

Tasarıya  göre trafik kurallarına uymayanlara ağır parar cezaları verilecek. Bununla birlikte bir süreliğine ehliyete el konulacak, kuralları ihlal eden kişilerin arabanın plakaları sökülecek.

CEZALAR ÜÇ AYRI KATEGORİDE RİSK ORANINA GÖRE DEĞERLENDİRİLECEK

Bundan sonra trafikte kurallarını ihlal edece sürücülere üç farklı ceza yöntemi uygalanacak. Birinci sınıf cezalar düşük riskli ihlalleri kapsayacak ve 100 euroya kadar para cezası verilecek.

İkinci sınıf cezalar orta riskli ihlalleri kapsayacak ve 101  ile 300 euroya kadar para cazası verilecek. Üçüncü sınıf cezalar yüksek riskli ihlalleri kapsayacak ve 600 euroya kadar ceza kesilecek.

HANGİ DURUMLARDA EHLİYETE EL KONULACAK

Yeni yasa tasarısıyla birlikte bazı kulların daha  fazla katılaştığı araç plakalarının sökülmesi, ehliyetlerin belirli süreliğine el konulması gibi cezalar söz konusu olacak.

Trafikte araç kullanırken kulaksız cep telefonla konuşanın, engelli vatandaşlara ayrılan park yerlerinde ve yaya kaldırımlarında bırakılan geçit yerlerinde araç park edenlerin, kemer takmadan araç sürenlerin,  kask takmadan motosiklet sürenlerin, çocuklarını özel koltuklara oturtmadan ve kemer takımadan yolculuk yapanların, çevreye zarar verecek yangına neden olacak sigara v.b şeylerin araçtan dışarı atanların  para cezasının yanında ehliyetlerine de el konulacak.

Yeni yasa tasarısında trafik cezalarında kişinin yüksek geliri ve antisosyal davranış kriterlerine de rol oynayacak.

trafik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'13-24 yaş arası bireyler dijital bağımlılık kıskacında'
'13-24 yaş arası bireyler dijital bağımlılık kıskacında'
Dışişleri Bakanı Katrugalos 'Türkiye'nin dahil olmasını olumlu karşılarız'
Dışişleri Bakanı Katrugalos 'Türkiye'nin dahil olmasını olumlu karşılarız'