Hırsızlık Oranları Yüzde 25 Arttı!

Hırsızlık Oranları Yüzde 25 Arttı!
Hırsızlık Oranları Yüzde 25 Arttı!
Bu içerik 1027 kez okundu.

Hırsızlık Oranları % 25 Arttı!

Yapılan son araştırmalar özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir kentlerinde hırsızlık olaylarının % 25 oranında arttığını ortaya koydu. Hırsızların hedefinde artık sadece binaların alt katlarında yaşayanlar yok. Üst katlarda oturanlar da hırsızlık olaylarına maruz kalanlar kervanına katılıyor. Uzmanlara göre bunun nedeni eski tip kapı kilitlerinin kullanılıyor olması…

Konuya dair açıklamada bulunan uzmanlar halkı yeni kapı kilidi modellerinin tercih edilmesi gerektiği noktasında uyarıyor. Çünkü eski tip kapı kilitlerinin hırsızlar tarafından çok daha kolay bir şekilde açılabilecek mekanizmaya sahip olduğu dile getiriliyor. Bu nedenle hırsızlar sadece birkaç dakika içerisinde, eski tip kapı kilitlerini zorlanmadan açabiliyor. Ancak yeni tip kapı kilitlerini açmak o kadar kolay olmuyor.

Yeni üretim kapı kilitleri çok daha farklı bir kilit mekanizması ile üretiliyor. Bu nedenle kapının kilidini açmak imkansız hale gelebiliyor. Çilingirlerin dahi zorlanarak açtığı bu yeni tip kapı kilitleri, hırsızlık olaylarına karşı alınabilecek en önemli önlem olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanların önerisi ise herkesin kapı kilitlerini yenilemesi ve mutlaka yeni kapı kilitlerinin kullanılması oluyor.

Hırsızlar Önce Kapı Kilidini İnceliyor!

Aynı açıklamada yer alan bilgilere göre uzmanlar öncelikle kapı kilitlerini inceliyor. Yeni tip kilit bulunan evlere girmekten vazgeçtikleri de onlarca güvenlik kamerası görüntüsüne yansıdı. Bir anlamda yeni kilitlerin hırsızlara karşı caydırıcı bir özelliğinin bulunduğunu söylemek mümkün oluyor. Zira güvenlik kameralarına yansıyan görüntüler de bu bilgiyi doğruluyor. Çeşitli şehirlerde kaydedilen görüntülerde, kilidi inceleyen hırsızların, yeni kilit bulunan kapıları açma girişiminde bulunmadıkları, ancak eski tip kilitleri gördüklerinde kolaylıkla açtıkları anlaşılıyor. 

Kapı kilitlerinde kaliteden ödün verilmemesi gerektiğinin de altı çiziliyor. Kalitesiz kilitlerin kolay açılabildiği ve kullanım ömrü az olduğundan güvenli bir kullanım sunmadığı, uzmanların uyarıları arasında yer alıyor. Bu ürünlerin seçiminde kalite ve güvenlik beklentilerini sunan markaların kilitlerinin kullanılması gerektiği, uzmanlar tarafından bir kez daha vurgulandı. Özellikle çelik kapı kilitleri artık daha sağlam üretiliyor. Dışarıdan müdahale ile açılmasının olanaksız hale getirildiği bir sistemle üretilen kilitler, ev sahiplerinin güvenlik bakımından rahat bir nefes almasını sağlıyor.

Kaynak: http://www.hirdavatmalzeme.com/kapi-kilidi

Reklam1 tanıtım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç