Orient Express'in, Tekirdağ Venedik yolculuğu başladı

Orient Express'in, Tekirdağ Venedik yolculuğu başladı
Orient Express'in, Tekirdağ Venedik yolculuğu başladı
Bu içerik 1434 kez okundu.

Tarihi Venice Simplon Orient Express, 15 vagonda 43 çalışan ve 100'e yakın yolcusuyla Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinden hareket etti.

 

Tren Müdürü Silvia Cerroni, tarihi Venice Simplon Orient Express'in, Çerkezköy'den hareket ederek 4 günlük bir yolculuk sonunda Venedik'e ulaşacağını söyledi.

Cerroni, yarın Bükreş'e ulaşacaklarını, yolcuların orada konaklayacağını ardından Budapeşte'ye gideceklerini ifade etti.

Daha sonra Viyana'ya kısa süre uğrayacaklarını belirten Cerroni, ''4 günün sonunda sabah 10.00'a Venedik'e varmış olacağız. Bu güzergahı Orient Express geçmişte uyguluyordu. Tarihçesinde de olduğu gibi sefer birkaç gün öncesinde Paris'te başladı. Paris'ten aynı güzergah üzerinden buraya geldik. Buraya gelmeden önce, tren Sinai ve Varna'ya uğrayarak İstanbul'a geliyordu. Bu durumda, geçmişte Orient Express'in kullandığı güzergah bu'' diye konuştu.

Trende, 15 vagonluk bir dizi olduğunu ifade eden Cerrroni, bunların 4'ü hizmet vagonu, 3'ü restoran 1'i bar olmak üzere hizmet amaçlı kullanıldığını kaydetti. 15 vagon ile yola çıktıklarını ifade eden Cerronı, vagonların eski tarihli olduğunun da göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.

 

"RAYLARIN ÜZERİNDE DOLAŞAN OTELİZ"

Rayların üzerinde dolaşan bir otel olduklarını belirten Cerroni, şöyle devam etti:

''Bu şekilde görmek lazım ki rayların üzerinde gezinen bir oteliz. Trenle yolculuk, keşfedilmesi gereken bir seyahattir. 43 kişilik bir çalışan topluluğuz. Hepimiz de heyecanlıyız, çünkü Orient Express'in yaptığı tarihi bir geziyi düzenliyoruz.''

Agatha Christie'den Alfred Hitchcock'a kadar birçok yazara ilham kaynağı olmuş Orient Express treninin, 1883 yılında doğduğu ve ilk seyahatinin çıkış yerinin Strasbourg Garı, varış ülkesinin ise Romanya olduğu belirtildi.

İtalya'yı İsviçre'ye bağlayan Simplon tüneli inşasının bitiminde güzergahı ve adı değişen Venice Simplon Orient Express treni, Paris'ten çıkıp, Venedik ve Trieste üzerinden İstanbul'a ulaşmaktadır.

Express treni, 1998 yılından itibaren her yıl eylül ayında İstanbul'a geliyor.

Tekirdağ Venedik Çerkezköy orient express silvia cerroni
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 15/2/2020
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 15/2/2020
Koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 37 bin 559'a çıktı: Çin dışında hangi ülkelerde görüldü?
Koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 37 bin 559'a çıktı: Çin dışında hangi ülkelerde görüldü?