Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Bu içerik 1735 kez okundu.

Hamilelik süreci anne adaylarının en dikkat etmesi gereken zaman dilimidir. Bu dikkat, hamilelik öncesinden başlayarak hamileliğin son bulduğu doğuma kadar sürmelidir. Daha sonra ise emzirme dönemi denilen iki yıllık süreç de ayrı bir önem taşımaktadır.

Hamilelik hazırlığı için anne vücudu her türlü zararlı unsurlardan arınmalıdır. Hamilelik belirtileri ortaya çıktığında artık günlük hayattaki davranışların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Anne adayı daha öncesinden kendisini bu sürece hazırlamadıysa da bir an önce hayatını sağlıklı yaşamaya programlamalıdır.

Hamilelik Belirtilerinin Ortaya Çıkması

Gebeliğin varlığını gösteren en önemli bulgu, adet gecikmesi olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte her adet gecikmesinin hamile olunduğu anlamına gelmediğini de belirtmek gerekiyor. Hamilelik belirtilerinin tamamını gösterse bile kişinin tam anlamıyla hamile olduğunu öğrenebilmesi için bir test yaptırması doğru olacaktır.

Bir kişinin hamile olduğunu belirten küçük sinyallerin ne olduğu konusunda birkaç doğrulanmış bilgi bulunmaktadır. Bunların çoğu vücutta meydana gelen hormon değişikliklerinin yan etkisidir. Elbette herkeste aynı belirtilerin daha doğrusu yan etkilerin görülmesi gerektiğine dair bir şart bulunmamaktadır.

Hamileliğin Belirtileri

Adet Gecikmesi; Daha önce de belirtildiği gibi adet kanamasının gecikmesi ilk bulgu olarak değerlendirilmektedir. Ancak kadının yaşadığı stres, hastalık, ilaç kullanımı ve psikolojik durumlar nedeniyle de adet döneminde gecikme yaşanabilmesi mümkün olmaktadır.

Döllenme sonucu bebeğin yumurtaya tutunduğuna işaret eden bir kanama olan implantasyon kanamaları, çoğu kez gebeliğin ilk belirtisi olarak kabul edilirken, birçok uzman tarafından yürütülen anket, kadınların sadece % 3'ünde, hamileliğin ilk belirtisi olarak implantasyon kanaması yaşadıklarını ortaya koyuyor. Diğer potansiyel erken gebelik belirtileri ise; yorgunluk, baş ağrısı ve sık idrara çıkma gibi belirtilerdir.

Mide bulantısı ve kusma; Vücutta salgılanmaya başlanan hormonlar nedeniyle kişide, mide bulantısı ve kusma görülmesi de sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle sabahları meydana gelen mide bulantıları ve kusmalar, ilk 2 ila 8 hafta boyunca, sıklıkla ve yoğun bir şekilde görülür. Anne adayının iştahının artması, bazı yiyeceklere düşkünlük ve bazı yiyeceklerden tiksinme, sürekli yorgun ve bitkin hissederek uyumayı isteme hamilelik belirtileri arasında değerlendirilmektedir.

Göğüslerin belirgin şekilde şişmesi ve göğüs halkasındaki rengin koyulaşması; Özellikle göğüslerde oluşan şişlik ve sertlik gibi belirtiler, hamilelik belirtisinin erken başlayan etkilerindendir. Gebeliğin 1 veya 2. haftasında bile görülebilir.

Sırtın alt kısımlarında oluşan ağrılar da gebeliğin erken belirtilerindendir. Yine bu zamanda görülen vücuttaki hormonların ani yükselişi, gebelikte baş ağrısına neden olabilir.

Bu değişikliklerin yaşanmasına sebep olan hormonlar arasında özellikle östrojen ve progesteron hormonları kişinin vücudunda bahsi geçen fiziksel değişmelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu değişikliklerin amacı da anne adayının vücudunu bebek için uygun bir ortam haline getirmek ve bebeğin gelişimine katkı sağlamaktır. Bu belirtiler sadece gebeliği haber veren sinyaller olarak algılanmalıdır. Bu sinyalleri alan kişinin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Hamilelik belirtileri birçok anne adayının canını sıkacak derecede ağrılı ve sert geçmektedir. Ancak bu belirtilerin hepsinin bir nedeni bulunmakla birlikten anneyi uyarma özelliği de taşımaktadır. Çünkü özellikle hamileliğin tehlikeli dönemi sayılan ilk aylarında görülen bu belirtiler kadına hareketlerinde dikkatli olması gerektiği konusunda sinyaller vermektedir. Kadın zaten bu sinyalleri aldıktan sonra emin olabilmek için çeşitli testlere ve doktora başvurarak kesin sonuca göre hareket edecektir.

Kaynak: http://www.kadinlahersey.com/hamilelik-belirtileri.html

Reklam1 tanıtım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç