test Müftülerin açtığı davada 20'şer ay hapis cezası

Müftülerin açtığı davada 20'şer ay hapis cezası

Müftülerin açtığı davada 20'şer ay hapis cezası
Müftülerin açtığı davada 20'şer ay hapis cezası
Bu içerik 1177 kez okundu.

Batı Trakya'da, İskeçe ve Gümülcine'deki müftülük makamlarına Yunan devleti tarafından atanan müftülere basın yoluyla hakaret etmekle suçlanan Millet Gazetesi sahibi Cengiz Ömer ve gazetenin başyazarı Feyzullah Hasankahya, 20'şer ay hapis cezasına mahkum edildi.

İskeçe ve Gümülcine'deki atanmış müftüler Mehmet Emin Şinikoğlu ve Cemali Meço'nun, İskeçe'de yayımlanan Millet Gazetesi'nde, Hasankahya imzasıyla yayımlanan bir yazıda, kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle gazetenin sahibi Ömer ve Hasankahya hakkında açtıkları hakaret davası, İskeçe Üç Hakimli Ceza Mahkemesi'nde görüşüldü.

Mahkeme, Ömer ve Hasankahya'nın, 3 yıl ertelemeli olmak üzere 20'şer ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

 

 

Dava sebebi olan Yazı:

Milletine ve dinine ihanet etmiş "çakma" müftüler

16 Aralık 2016

Feyzullah Hasankâhya

Batı Trakya Müslüman Türk Toplumunun millî ve dinî varlığını sürdürebilme imkânı sağlayan bütün kurumlarının, Yunan yönetiminin keyfi uygulamaları neticesinde azınlık tarihi boyunca baskı altında olduğu ve son otuz yılda tamamen işgal altında tutulduğu bütün dünyanın bildiği bir gerçektir.

Normal bir hukuk devletinde, vatandaşların inanç ve ibadet özgürlüğünü koruma altına alan  hukuki bir sisteme sahip olması gerekir. Bu temel haklar, uluslararası antlaşmalarda ve anayasalarda teminat altına alındığı halde, ülkemiz Yunanistan’da, her türlü dinî ve millî değerler, devlet eliyle ve özel kararnamelerle sürekli yozlaştırılmaktadır.

Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan 14 Kasım 1913 Atina antlaşmasıyla, Yunanistan’da yaşayan Müslüman Türklerin temel hakları titizlikle teminat altına alınmıştır. Varlıklarını sürdürebilmeleri için can, mal, din, kültür, gelenek gibi değerleri, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarabilmek ve yaşatabilmek için her türlü hukuki tedbir alınmıştır.

Aynı antlaşmada cemaat yönetimlerinin muhtariyeti, müftü ve baş müftü seçimi, vakıfların yönetimi ve seçimi tafsilatlı bir şekilde izah edilmiştir. Müftüler direkt olarak,  Şeyhülislâm’a tâbidir. Vakıflar, Evkaf Vekâletinin denetimindedir. Zira gayri Müslim diyarlarda bu kurumların sorunlarını ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek ehil heyetlerden yoksundur. Mevcut hayır kurumlarını yönetmek, ihtiyaçlara göre yeni eğitim kurumları ihdas etmek, kurumların ve eğitimcilerin ihtiyaçlarını karşılamada vakıf geliri yetersiz kalırsa, talep edildiği takdirde, devlet maddi katkıda bulunabilir.

Uluslar arası hukuk ve İslâm hukuk kuralları bu kadar barizken, ülkemiz Yunanistan İslâm Dini ve İslâm âlemi ile alay edercesine, en mukaddes kurumlarımız olan müftülükler ve vakıfları tamamen bir batakhaneye dönüştürmüş durumdadır. Tabi burada Yunanistan’ın şeytanca uyguladığı Bizans oyunlarına alet olan içimizden, bizden olmayan hain çakma müftü maşalar, yunan devletinden daha suçludur.

Zira Batı Trakya Müslüman Türklerinin birlik beraberliğine dinamit koyan çakma müftü müsveddeleri, Bizans oyunlarına alet olmasa, topyekûn bir millete kimsenin zarar vermesi mümkün değildir.

Develerin önüne sürülen rehber eşeklerle, İslâm dünyasını ve Avrupa ülkelerini diyar-diyar geziyorlar. Batı Trakya Müslüman Türklerinin yurt içinde ve yurt dışında verdiği zorlu mücadeleleri sabote ediyorlar. Yalan, iftira ve sahte belgelerle yunan derin devletinin karanlık politikalarını meşrulaştırma çabaları gösteriyorlar. Bunların detaylarına ilerde gireceğiz şimdilik bu kadar yeter.

İslâm dünyası ve İslâm tarihi bu tür ihanet şebekeleriyle sık-sık karşılaşmıştır. Ehlisünnet akidesine  zarar vermek için olağanüstü çabalar sarf edilmiştir. Ancak hepsinin sonu hüsran olmuştur.

Tarihte bu tür ihanet örnekleri çoktur. Fakat günümüzde herkesin çok iyi anlayabileceği sadece iki numune örnek vermek kâfidir. İrili ufaklı diğer ihanet şebekelerini bunlara kıyas ederek, açık ve net sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Bunlardan biri Çipras’ın şeyhi Bedreddin diğeri FETÖ’dür. Bugünün dünyasında uluslararası bir terör örgütü olan FETÖ İslâm dinine ve Müslümanlara nasıl zarar veriyorsa, buradaki "çakma" müftüler de kendi cürümleri kadar zarar veriyorlar.

Bunların hepsinin hangi karanlık üst akıl tarafından yönlendirildiklerini anlamak için bu iki örnek yeterlidir. Zira en üstlerinden esfeli sâfiline kadar hepsinin gayesi İslam ümmetinin birlik beraberliğini bozmak ve ehlisünnet akidesine zarar vermektir.

Yazı daha fazla uzamasın diye Batı Trakya’daki mezkür "çakma" müftülerin sahtekârlıklarını, dolandırıcılıklarını müstakil ayrı bir yazıda ele almak daha uygun olacaktır. Son olarak çakma sıfatını kısaca açıklayarak yazıma son vermek istiyorum.

"Çakma" müftü de nereden çıktı diye merak edenler olabilir. Hepimizin bildiği gibi Batı Trakya’da müftü enflâsyonu yaşanmaktadır. Milletin seçtiği meşru müftülere seçilmiş müftü, ramazan aylarında Anavatan Türkiye’den gönderilen müftülere gönderilmiş müftü, işbirlikçi gayri meşru hain müftülere tayinli müftü deniyor.

Âcizane 30 yıldan beri bu yüzsüz, kansız ve vicdansız kuklaların çevirdikleri dolapları, yaptıkları melânetleri yakından takip ettiğim için, diğer sıfatları biraz hafif buluyorum. Onun için "çakma müftü" sıfatı daha uygun diye böyle düşündüm.

"Çakma"nın birçok anlamı vardır. Ancak bunlara en çok uyan; sahte olmakla kalmayıp, sahtenin de kötüsü, kandırmak üzere tasarlanmış olan, kötü taklit, uyduruk, özenti vs.

millet gazetesi dava Cengiz Ömer Feyzullah Hasankahya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/5/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/5/2019
ΥΠΕΞ ΤΟΥΡΚΙΑΣ: Οι δηλώσεις ορισμένων πολιτικών στην Ελλάδα διαστρεβλώνουν τα ιστορικά γεγονότα
ΥΠΕΞ ΤΟΥΡΚΙΑΣ: Οι δηλώσεις ορισμένων πολιτικών στην Ελλάδα διαστρεβλώνουν τα ιστορικά γεγονότα