Akdeniz'de kurtarılan göçmenlere limanlarını kapattı

Akdeniz'de kurtarılan göçmenlere limanlarını kapattı
Akdeniz'de kurtarılan göçmenlere limanlarını kapattı
Bu içerik 710 kez okundu.

İtalya’da sistem karşıtı iki parti Lig ve Beş Yıldız Hareketi'nin kurduğu yeni hükümet, SOS Mediterranee’nin Akdeniz’den kurtardığı 629 kaçak göçmeni taşıyan Aquarius gemisinin İtalya’ya girişini reddetti. Başbakan Guiseppe Conte, geminin Malta tarafından kabul edilmesini istedi.

Ancak Malta hükümetinin "kurtarma operasyonuyla ilgisi maltepe escort olmadığını" söyleyerek talebi reddetmesi, Avrupa Briliği’nin iki üyesi arasında krize yol açtı.

Euronews muhabiri de gemide

Euronews muhabiri Anelise Borges'in de bulunduğu Aquarius kurtarma gemisi, 2 ayrı botta bulunan 629 göçmeni 5 saat süren bir çalışma ile kurtardı. Ancak İtalyan limanlarına demir atma izni çıkmayınca, göçmenlerin Avrupa'ya ayak basma hayali henüz gerçekleşmedi.

Gemide gıda ve sağlık malzemesi sıkıntısı bulunmuyor

Kurtarma ekibinde yer alan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) üyesi sağlık görevlileri, Euronews’a, durumun şimdilik kontrol altında olduğunu, yeterli yiyecek ve sağlık malzemesi bulunduğunu söyledi.

Gemide bulunan MSF Proje Koordinatörü Aloys Vimard, “Bütün bu koşullara hazırlandık. Bu insanlara burada 2 ila 3 gün bakacak kadar yiyecek ve suyumuz var. Ama bunun devam etmemesini diliyouz. Zira insanlar güvertede, çok kalabalıklar ve hiç de rahat olmayan koşullarda uyuyorlar. Zayıf düşmüşler, yorgunlar. Bu nedenle daha rahat, daha insanlık onuruna yakışır bir yere kavuşmalarını diliyoruz” diye konuştu.

Yeni İtalyan hükümeti göçmen istemiyor

İtalya’da uzun süren krizin ardından 1 Haziran’da kurulan yeni hükümetin aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Malta’nın Afrika’ya daha yakın olmasına rağmen, tüm göçmenlerin İtalya’ya gelmesini eleştirdi.

Salvini, Tiwtter hesabından paylaştığı "kapıları kapattık" etiketiyle göçmenleri kabul etmeyeceklerini yineledi.

İtalya’nın göç kriziyle başetme konusunda tümüyle yalnız bırakıldığını savunan Başbakan Giuseppe Conte ise, konuya ilişkin Maltalı yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Aralarında 4 hamile kadın, 11 de çocuğun bulunduğu 629 göçmen, Malta ve İtalya arasındaki krizin çözülmesini bekliyor.

İtalya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!