Akdeniz ülkeleri yangın riski altında

Akdeniz ülkeleri yangın riski altında
Akdeniz ülkeleri yangın riski altında
Bu içerik 950 kez okundu.

Yunanistan'da geçen hafta Atina yakınlarında meydana gelen yangın felaketine dikkat çeken Meteoroloji Uzmanı Freja Vamborg, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Akdeniz ülkelerinin risk altında olduğunu vurguladı.

Avrupa'nın kuzeyi son 35 yılın en yüksek sıcaklıklarını görürken güney kesimleri ciddi orman yangınları tehlikesiyle karşı karşıya. Meteorolojik veriler Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Yunanistan, Fransa, İspanya ve Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinin büyük risk altında olduğunu gösteriyor.

Euronews'in haberine göre Kuzey Avrupa ülkeleriyle birlikte Kanada, ABD ve Japonya gibi uzak doğu ülkeleri 1981 yılından bu yana en sıcak yıllarından birini yaşıyor. Sıcaklığın önümüzdeki günlerde özellikle İspanya ve Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinde 40 dereceyi aşarak tüm bölgeyi etkisi altına alması bekleniyor. Sıcaklıklarla birlikte gelen kuru hava dalgasının yol açtığı orman yangınlarında sadece 2018 yılında Avrupa'da en az 55 bin hektar ormanlık alan yok oldu.

TÜRKİYE İÇİN DE BÜYÜK RİSK OLUŞTURUYOR

Yunanistan'da geçen hafta Atina yakınlarında meydana gelen ülkenin en büyük orman yangını felaketinde en az 88 kişi hayatını kaybetti. Uydu verilerine göre orman yangınları önümüzdeki günlerde rekor seviyelere çıkması beklenen sıcaklıklarla birlikte aynı bölgede yer alan Türkiye için de büyük risk oluşturuyor.

AVRUPA'DA DA FARKLI İKLİM OLAYLARI YAŞANIYOR

Avrupa'da aynı anda farklı iklim olaylarının yaşandığına dikkat çeken Copernicus'ta görevli Meteoroloji Uzmanı Freja Vamborg, Avrupa'da yaz aylarında sağanak yağışların, sellerin ve orman yangınlarının ve aşırı sıcaklığın görüldüğünü söyledi.

NEM ORANI VE YILDIRIM DÜŞMESİ YANGINLARI TETİKLİYOR

Sıcaklık ile birlikte ağaçlarda görülen kuruluk, topraktaki nem oranı, rüzgarın hızı ve yıldırım düşmesi gibi birçok faktörün bir araya geldiği bölgelerde yangın riski oldukça yüksek. Copernicus Acil Durumlar Servisi, bu riskin Akdeniz ülkeleri ve Kuzey Avrupa ülkelerinde önümüzdeki birkaç hafta boyunca devam edeceği uyarısında bulunuyor.

Akdeniz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı