test Kansere yakalanan çiftçi ilaç devine dava açtı

Kansere yakalanan çiftçi ilaç devine dava açtı

Kansere yakalanan çiftçi ilaç devine dava açtı
Kansere yakalanan çiftçi ilaç devine dava açtı
Bu içerik 1215 kez okundu.

Kanser hastası Dewayne Johnson'un artık tek bir amacı var: Dünya'nın en büyük tarım ilacı şirketlerinden Monsanto’nun Hodgkin Dışı Lenfoma hastalığına yakalanmasına sebep olduğunu ispatlamak.

Bir aydır Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco kentinde devam eden davada ilk defa bir kişi Amerikan devini sattığı ürünlerinin kansere yol açtığı iddiasıyla suçluyor.

İki çocuk babası Johnson, iki yıl boyunca bahçıvanlık işinde kullandığı RoundUp ve Ranger Pro ilacının (herbisit) içerdiği glifosat maddesinin kanserojen olduğunu ve şirket tarafından kasıtlı olarak gizlendiğini iddia ediyor.

Dewayne'in avukatı Brent Wisner, Monsanto’nun, kanser riskini gösteren araştırmalara rağmen 40 yılı aşkın bir süredir sattığı ürünlerle maddi çıkar için halk sağlığını bilerek tehlikeye soktuğu görüşünde. Wisner, "Monsanto için hesap verme gününün geldiğini" ifade ediyor.

Bir aydır devam eden davada taraflar tezlerini karşılaştırdılar. Çarşamba günü toplanan jüri heyetinin 3 önemli soruya cevap vermesi bekleniyor.

RoundUp ve Ranger Pro'dan bulunan glifosat maddesi kanserojen midir? Monsanto, bu riskleri tüketicilerden ve uluslararası düzenleyici kurumlardan gizlemeye çalıştı mı? Eğer Monsanto suçlu bulunur ise Dewayne ve ailesine ödenecek tazminat ne kadar olacak?

Dewayne'in avukatı maddi ve manevi zarardan dolayı 400 milyon Dolar tazminat talep ediyor.

Öte yandan Dewayne'nin sağlık sorunu göz önünde bulundurularak davanın en yakın zamanda sonuçlanması bekleniyor. Eğer mahkeme Monsanto’yu suçlu bulursa, aynı durumda olan binlerce davacı için emsal karar olması bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) uzmanlaşmış kanser kuruluşu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu glifosatın insanlarda muhtemelen kansere yol açabileceği görüşünde. Dünyada birçok çevre örgütleri de ilacın acilen yasaklanmasını talep ediyor.

ilaç fırması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 15/7/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 15/7/2019
Şiddetli fırtına ve yağmur Mustafçova Belediyesi köylerinde de büyük zarar yaptı!
Şiddetli fırtına ve yağmur Mustafçova Belediyesi köylerinde de büyük zarar yaptı!