Advert

Son araştırmalar uzun yaşamın sırrını ortaya çıkardı

Son araştırmalar uzun yaşamın sırrını ortaya çıkardı
Son araştırmalar uzun yaşamın sırrını ortaya çıkardı
Bu içerik 518 kez okundu.

Eğer düşük karbonhidratlı besleniyorsanız, tükettiğiniz et miktarını kesinlikle hafife almamanız gerekiyor. Zira uzmanlar abartılı et tüketimine karşı özellikle uyarıda bulunuyor.

Son bilimsel araştırmalar protein gereksinimini nişastalı yiyecekler yerine baklagiller ve kabuklu yemişler gibi sebzeleri tüketerek karşılayan insanların, kırmızı ya da beyaz etle beslenen bireylere göre daha uzun yaşadıklarını ortaya çıkardı.

Karbonhidrat mı yoksa protein mi daha sağlıklı?

Boston'da bulunan Brigham & Kadın Hastanesi'nde yapılan araştırmayı yürüten Dr. Sara Seidelmann, sağlıklı yaşam ve zayıflama stratejisi olarak karbonhidratın yerine protein veya yağ tüketmenin her geçen gün daha popüler hale geldiğine işaret ediyor.

Ancak ellerindeki verilerin başka bir gerçeğe işaret ettiğini belirten Dr. Seidelmann, "Kuzey Amerika ve Avrupa'da yaygın olan hayvan etine dayalı düşük karbonhidratlı beslenme alışkanlığının yaşam ortalamasının düşmesiyle ilişkilendirilebileceğini ve bu tür beslenmenin teşvik edilmemesi gerektiğini gösteriyor." diye konuştu.

Anahtar kavram "makul ve ölçülü" olmak

Dr. Seidelmann'ın araştırma ekibi pek çok durumda olduğu gibi beslenme alışkanlıkları açısından da "ölçülü olmanın" anahtar kavram olduğuna işaret ediyor. Buna göre makul miktarda karbonhidrat alan insanlar, hiç karbonhidrat tüketmeyen ya da sadece karbonhidratlı gıdalarla beslenenlerden daha uzun yaşıyor.

İşte dengeli beslenmenin tarifi...

Başka bir araştırmanın sonuçlarını açıklayan Kanada Nüfus Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nden Andrew Mente ve Salim Yusuf ise "The Lancet Public Health" adlı tıp dergisinde yayınlanan makalelerinde şu ifadelere yer verdi: “Varılan sonuçlara göre meyve, sebze, baklagiller, tam tahıl ürünleri, fındık, balık, süt ürünü ve işlenmemiş etlerin makul miktarda bulunduğu beslenme biçimlerini 'dengeli beslenme' olarak değerlendirmek mümkün."

uzun yaşam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 13/11/2018
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 13/11/2018
ARABA ÇARPTI: 2 KÜÇÜK ÇOCUĞUMUZ AĞIR YARALANDI!!!
ARABA ÇARPTI: 2 KÜÇÜK ÇOCUĞUMUZ AĞIR YARALANDI!!!