Advert

Dizel emisyon skandalı: Volkswagen yatırımcılarına adalet önünde hesap verecek

Dizel emisyon skandalı: Volkswagen yatırımcılarına adalet önünde hesap verecek
Dizel emisyon skandalı: Volkswagen yatırımcılarına adalet önünde hesap verecek Abdülhalim Dede
Bu içerik 1276 kez okundu.

Almanya'da dizel emisyon skandalı yüzünden yatırımcılarıyla mahkemelik olan otomotiv devi Volkswagen, 9.2 milyar euroluk dava ile karşı karşıya. Yatırımcılarından bilgi gizlemekle suçlanan şirket, gelecek hafta yargı önünde hesap verecek.

Volkswagen, "hileli egzoz emisyon yazılımı" suçlaması nedeniyle dünya genelinde 27.4 milyar euro ceza ödemişti ve şirket hisseleri yüzde 37 oranında değer kaybetmişti. Alman yargısı tarafından ise şirket 1 milyar euro para cezasına çarptırılmıştı.

Yatırımcılar şirketi bilgi gizlemekle suçluyor

Davada şirket yatırımcıları, Eylül 2015'te ortaya çıkan skandal öncesinde yapılan toplantılarda yetkili kişilerin olayla ilgili kendilerini bilgilendirmediğini, bu nedenle de maddi kayıplara uğradıklarını savunuyor.

Yatırımcılar ayrıca Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Çevre Koruma Dairesi'nin (EPA) 18 Eylül 2015 tarihinde yayınladığı “ihlal ihtarı” öncesinde skandalın büyüklüğüne dair ilgili kişilere gereken uyarıda bulunduklarını belirtiyor. Volkswagen Genel Müdürü Herbert Diess ve Yönetim Kurulu Başkanı Hans Dieter Poetsch’in de dahil olduğu yönetim kurulu üyeleri ise kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmiyor.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi, Eylül 2015'te dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracında emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullandığını kabul etmişti. Şirket, Amerikan ve Alman yargısının kendisine verdiği cezalara karşı temyize gitmeyeceğini açıklamıştı. Skandal üzerine dönemin İcra Kurulu Başkanı Martin Winterkorn istifa etmiş, 10 üst düzey yöneticinin de işine son verilmişti.

–– ADVERTISEMENT ––

Söz konusu skandalın şirkete olan maliyetinin bugüne kadar 30 milyar euroyu aştığı biliniyor.

Volkswagen
urfa sex shop urfa sex shop urfa sex shop urfa sex shop sex shop urfa seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Ο Λάκης Βίγκας για την ρωμαίικη κοινότητα της Ιστάνμπουλ
Ο Λάκης Βίγκας για την ρωμαίικη κοινότητα της Ιστάνμπουλ
ÇİFTE STANDART
ÇİFTE STANDART