test Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte 5.2 büyüdü

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte 5.2 büyüdü

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte 5.2 büyüdü
Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte 5.2 büyüdü Abdülhalim Dede
Bu içerik 907 kez okundu.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2018'in ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5.2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıklamasına göre tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 1,5 azalırken, sanayi sektörü yüzde 4,3 ve inşaat sektörü yüzde 0,8 yükseldi.

Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 8 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde 2018'in ikinci çeyreğinde 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 5,5, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde de bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 artış kaydedildi.

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları yüzde 6,3 arttı

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları 2018'in ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 6,3 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7,2, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 3,9 artış gösterdi.

Mal ve hizmet ihracatı, 2018 yılının ikinci çeyreğinde 2017'nin aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 4,5, ithalatı ise yüzde 0,3 artış gösterdi.

Reuters'ın yaptığı ankette ekonominin 5.3 büyümesi bekleniyordu. Ayrıca ekonominin Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybının ardından, yavaşlayacağı kaydedildi. Reuters Türk ekonomisinin yıl sonu büyüme rakamınıysa yüzde 3.3 olarak açıkladı.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın 2. çeyrekte yüzde 5,2 artmasını bekliyordu. Ekonomistlerin 2018 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması ise yüzde 3,5 olarak gerçekleşmişti

Türkiye ekonomisi, 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyümüştü.

Ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yürekleri Burkan Fotoğraf: Baba ile kızının cansız bedenleri kıyıya böyle vurdu
Yürekleri Burkan Fotoğraf: Baba ile kızının cansız bedenleri kıyıya böyle vurdu
AK Parti sözcüsü Çelik'ten Çipras'a Doğu Akdeniz cevabı: Saygılı bir dil kullansın
AK Parti sözcüsü Çelik'ten Çipras'a Doğu Akdeniz cevabı: Saygılı bir dil kullansın