Romanya eşcinsel evlilik karşıtı referandum için sandık başında

Romanya eşcinsel evlilik karşıtı referandum için sandık başında
Romanya eşcinsel evlilik karşıtı referandum için sandık başında LM
Bu içerik 1383 kez okundu.

Romanya’da aile yapısını yeniden tanımlayan ve eşcinsel evliliğin önüne geçecek olan yasa teklifiyle ilgili referandum başladı.

19 milyon nüfuslu ülkede 6 Eylül Cumartesi günü başlayan referandum iki gün sürecek. Ailenin karı-koca arasında kurulacağını tanımlayan yeni yasa tasarısı kabul edilirse eşcinsel evliliğin önünü kapanacak. Hükümet ve Katolik Kilisesi ve Evangelist gruplar tasarıya en çok desteği veren taraflar. Senato’da bir yılı aşkın süredir bekletilen anayasa değişikliği teklifi geçen sene meclisin alt kanadı tarafından onaylanmış, Eylül ayı başında da meclis tarafından 13’e karşı 107 oyla kabul edilmişti.

2016 yılında Aile Koalisyonu (Coalitia pentru Familie) adlı 30 sivil toplum örgütünün oluşturduğu organizasyon, 3 milyonu aşkın imza toplayarak anayasa değişikliği isteğini meclise sunmuştu.

Accept, MozaiQ ve TRANSform gibi LGBT haklarını savunan sivil toplum örgütleriyse tartışmalı referandumun iptali için vatandaşları haftalardır süren gösterilerle boykot etmeye çağırdı. Birçok vatandaşlar yasanın değişmesi halinde toplumdaki nefret suçlarının ve eşcinselliğe dayalı mahalle baskısının artacağından endişe ediyor. referanduma karşı topluluklar hükümetin popülist ve aşırı milliyetçi bir politika izlediğini, ülkedeki azınlıkların haklarını da yeterince savunmadığını düşünüyor.

Oylamaya katılım yüzde 30'un altında kalırsa yasa tasarısı resmi hüviyet kazanamayacak. Cuma günü CURS adlı kuruluşun yaptığı son ankete göre katılım oranının yaklaşık yüzde 35 civarında olduğu belirtildi. Hükümet referandum öncesi halk oylamasının geçerli olabilmesi için gereken yüzde 50 katılım oranını yüzde 30'a çekmiş, normalde bir gün süren referandum süresini de iki güne uzatmıştı.

Parlamentoda biri hariç diğer bütün partiler değişiklikten yana. Sosyal Demokrat Parti lideri Liviu Dragnea Romanya TV'de çıktığı programda "Birçok kişi diğer ülkelerde yaşanan bir adamla hayvanın evliliğini yasallaştıran durumun ülkemizde olmasından korkuyor" diyerek referanduma destek verdi.

Romanya eşcinsel evliliğe 2001 yılında izin vermişti. ILGA-Europe kurumunun yaptığı araştırmaya göre Romanya Avrupa Birliği'ne üye 28 devlet arasında LGBT toplulukları hakları ve nefret suçlarına karşı örgütlenme bakımından 25'inci sırada yer alıyor.

urfa sex shop urfa sex shop urfa sex shop urfa sex shop sex shop urfa seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop

Avrupa Birliği'nin en fakir ülkesi olan Romanya'da anayasa maddelerinin değişebilmesi için cumhurbaşkanı, hükümet ve parlamentodaki milletvekillerinin en az yüzde 25'i teklif verebiliyor ya da 500 bin imza toplanması yeterli oluyor.

Romanya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/11/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/11/2019
Yunanistan AB'de işsizlikte birinciliği korudu
Yunanistan AB'de işsizlikte birinciliği korudu