Ankara Suudi konsolosluğunda arama yapmak için Riyad'dan izin istedi

Ankara Suudi konsolosluğunda arama yapmak için Riyad'dan izin istedi
Ankara Suudi konsolosluğunda arama yapmak için Riyad'dan izin istedi LM
Bu içerik 991 kez okundu.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasının ardından Türk makamlarının Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda arama yapmak için Riyad'dan izin talep ettiği öne sürüldü.

Gazetecinin kaybolmasına ilişkin soruşturma devam ederken Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdulkerim El-Hireyci'yi bakanlığa çağırdı.

Evlilik işlemleri için 2 Ekim'de konsolosluğa girdikten sonra bir daha haber alınamayan gazetecinin öldürüldüğü ortaya atılmıştı.

Konsolosluk çalışanları ise emniyet kaynaklarına dayandırılan iddiayı yalanlıyor.

Erdoğan: Büyükeliçilik ve havalimanından giriş çıkışlar takipte

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili açıklamasında "Bu işin takibindeyim" dedi.

Erdoğan, Savcılık soruşturmasını bekliyoruz. Çok üzücü bir durum. Cemal Bey benim eskiden tanıdığım bir arkadaşım. Beklentim iyi niyetim. Arzu etmediğimiz durumla kalmayız. Nişanlısının bu süreç içindeki beklentisi ayrı. Düşünce özgürlüğünden yana olanlar bunun peşini bırakmayacak, bunun takipçisi olacaktır. Ben de bu işin takibindeyim. Kovalıyorum. Buradan çıkacak sonuç neyse bunu bildireceğiz. Büyükeliçilik ve havalimanında giriş çıkışlar takipte. Bunun kontrolü emniyetimizde" diye konuştu.

15 Suudi Arabistan vatandaşı İstanbul'daki konsolosluk binasına gitti

Kaşıkçı'nın Başkonsolosluk binasında bulunduğu saatlerde, bir kısmı Suudi yetkili olan 15 Suudi vatandaşının, 2 uçakla İstanbul'a gelip Başkonsolosluk binasına girdikleri ve daha sonra ayrılarak geldikleri ülkelere döndükleri belirlendi.

Emniyet yetkilileri soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla bu çerçevede yürütüyor.

Kaşıkçı'nın Başkonsolosluğa girdiği saatle, nişanlısının kendisinden haber alamadığını bildirdiği süre zarfında Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna yapılan tüm giriş çıkışlar da emniyet tarafından inceleniyor.

Suudi Arabistan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İdlib'de 33 Türk askeri şehit oldu.
İdlib'de 33 Türk askeri şehit oldu.
Yunanistan'da korona virüsü vaka sayısı 3'e yükseldi
Yunanistan'da korona virüsü vaka sayısı 3'e yükseldi