Büyük gizem: Bir kasabada sakat doğum oranı ortalamadan 58 kat fazla

Büyük gizem: Bir kasabada sakat doğum oranı ortalamadan 58 kat fazla
Büyük gizem: Bir kasabada sakat doğum oranı ortalamadan 58 kat fazla LM
Bu içerik 1322 kez okundu.

Fransa’nın küçük bir kasabasında son yıllarda 7 bebeğin kolsuz veya elleri olmadan doğması sağlık uzmanları tarafından açıklanamıyor.

Ain bölgesindeki Druillat kasabası ve yakınlarında 2009 ile 2014 yılları arasında toplam 7 çocuk kolsuz veya elsiz olarak doğdu.

Bin 200 nüfuslu kasabada bu sayının dünya ortalamasından 58 kat fazla olması ülkede kamu sağlığı sorunu endişesi yarattı.

Fransız epidemiyoloji uzmanı Emmanuelle Amar'a göre, "17 kilometre karelik küçük bir alanda kısa zamanda, birbiriyle akraba bağları olmayan bebeklerin bu şekilde doğması çok şaşırtıcı."

Amar, çocukların aileleriyle yaptığı görüşlemelerden ve çalışmaların sonucunda, sorunun genetik bozukluğu veya sigara, alkol ve esrar tüketiminden kaynaklanmadığını tespit etti.

Sağlık uzmanlarına göre bu aşamada sağlık sorununun neden kaynaklandığı bilinmiyor.

Doğum yapan kadınlar arasındaki tek bağlantı mısır ve ayçiçeği tarlalarının yakınlarındaki kırsal bölgede yaşamaları.

Amar’a göre, tarım ilaçlarının sakatlıklara sebep olabileceği iddiası kesin olmasa da, en ciddi hipotez olarak öne çıkıyor.

Ayrıca, Fransa kuzey bölgeleri Bretonya ve Pays de la Loire'da görev yapan doktorlar, iki köyde kısa zamanda birçok bebeğin kolsuz doğduğu uyarısında bulundu.

Fransa gizem
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İdlib'de 33 Türk askeri şehit oldu.
İdlib'de 33 Türk askeri şehit oldu.
Yunanistan'da korona virüsü vaka sayısı 3'e yükseldi
Yunanistan'da korona virüsü vaka sayısı 3'e yükseldi