test Erdoğan: Suudi yetkililer 'gazeteci buradan çıktı' diyerek kendilerini kurtaramaz

Erdoğan: Suudi yetkililer 'gazeteci buradan çıktı' diyerek kendilerini kurtaramaz

Erdoğan: Suudi yetkililer 'gazeteci buradan çıktı' diyerek kendilerini kurtaramaz
Erdoğan: Suudi yetkililer 'gazeteci buradan çıktı' diyerek kendilerini kurtaramaz LM
Bu içerik 887 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Macaristan'da Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi.

Ulusal Meclis'te gerçekleşen kabulün ardından Erdoğan ve Orban, heyetler arası çalışma yemeğinde bir araya geldikten sonra ortak basın toplantısı düzenliyor.

Orban ile Erdoğan ikili ilişkiler, Avrupa Birliği, ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolması konularında değerlendirmelerde bulundu

Macaristan ile her alanda mükemmel ilişkilerimiz var. 5 yıl aradan sonra bu defa Cumhurbaşkanı sıfatıyla burada bulunuyorum. Macar dostlarımızın 1. Dünya savaşında Mehmetçik ile aynı saflarda çarpışmış olmalarını unutmak mümkün değil. Galiçya'da şehit düşen askerlerimizi yarın şehitliğe yapacağım ziyaret ile yad edeceğiz.

Macaristan ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz. Macaristan'ın AB sürecimize verdiği destek bizim için önemlidir

Macaristan'ın güvenliğinin Türkiye'yle doğrudan bir ilişkisi var. Türkiye'nin Avrupa ile yaptığı anlaşma kıtanın güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Türkiye'den savunma sanayi konusunda destek bekliyoruz.

Görüşmelerimizde terörizme olan mücadelemizden de bahsettik. Türkiye tabi ki daha büyük ülke olduğu için ve terörist tehlikesinin tam ağzından bulunduğundan teröre olan mücadelesi konusunda Macaristan'ın desteği çok önemli.

Basın toplantısındaki soru-cevap kısmı

  • Erdoğan, kaybolan Suudi gazeteci hakkında şöyle konuştu:

Bu olayın özellikle İstanbulumuzda, S.Arabistan başkonsoluğunda cereyan etmiş olması bizim için çok önemli. Bu olayı takip etmek bizim için hem insani hem siyasi görevimizdir. Bu kişi bir gazeteci. Nişanlısı ile birlikte geldiği başkonsoloslukta, nikah işlemlerini yapacakken, nişanlısı içeri alınmıyor. Kendisi içeri giriyor. Bu kişinin dışarı çıkmadığını kimin ispat etmesi lazım. Tabi ki başkonsolosluk. İçeride kameralar vs. var. Herhangi biri değil, Washington Post gazetecisi... Şu an elde herhangi bir belge, bilgi yok. Şu an gerek emniyet, gerek istihbarat teşkilatımız bununla ilgili seferber olmuş durumdalar. İlk andan itibaren, Adalet Bakanlığı'na verdiğimiz talimatla, İstanbul başsavcılığımız harekete geçmiş. Hem hukuki, hem adli, idari çalışmalar devam ediyor. Şu an yazılı ve görsel medyada çok çok farklı haberler çıkıyor.

  • Erdoğan Türkiye'deki mülteciler konusu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Şuan Türkiye'de Suriyeli olarak 3.5 milyon, Iraklı olarak da 500 bin mülteci var. Afganistan ve Pakistan'dan da gelip geçen mülteciler oluyor. Biz yakalananları Afganistan'a Pakistan'a geri gönderiyoruz. Geri iade yerlerimiz var, orada tutup uygun şartlarda geri gönderiyoruz. Afrin ve Cerablus, El Bab burada 250-260 bin Suriyeli geri döndü. İdlib'de bir iltica durumuyla karşı karşıyaydık. Orada da 60 bin mülteci olma durumundaki mülteciler İdlib merkezine geri döndüler.

  • Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği konusunda, “Macaristan şimdiye kadar Türkiye'yi destekledi ve desteklemeye devam edecek diyen Orban konuşmasına şöyle devam etti :

"Şu anda yaptıklarımız samimiyetsiz. Birçok fasıl açıldı fakat kapanmadı. Avrupa'nın artık karar vermesi gerekiyor. Kapsamlı, güvenli ve ekonomik bir işbirliğinde bulunmak istiyor mu? Şuan istemiyor. Avrupa ne yapmak istiyor? Biz Türkiye'yi destekliyoruz. Çünkü güçlü bir Avrupa'yı istiyoruz."

Macaristan’ın desteği için Orban’a teşekkür eden Erdoğan Türkiye'nin AB üyeliği hakkında söyle konuştu:

"1963'ten beri oyalanan bir Türkiye var. Hiçbir AB ülkesi adayına böyle bir zulüm yapılmadı. Ne evet ne hayır. Evet ise evet, hayır ise hayır. Samimi olmak lazım. Ne bizi yorun, ne biz sizi yoralım. Bu kadar açık ve net olmak lazım. Ben siyasette açıklığı, netliği, dürüstlüğü severim. Bu adımı da buna göre atmalıyız. Şuanda sabır noktasındayız. Sonu hayır olur."

Cumhurbaşkanı RTE
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 20/7/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 20/7/2019
Τουρκοκύπριος δότης χαρίζει τη ζωή σε Ελληνόπουλο με λευχαιμία
Τουρκοκύπριος δότης χαρίζει τη ζωή σε Ελληνόπουλο με λευχαιμία