test İsim krizinin çözümünde dev adım: 120 vekilden 80’i 'EVET' dedi.

İsim krizinin çözümünde dev adım: 120 vekilden 80’i 'EVET' dedi.

İsim krizinin çözümünde dev adım: 120 vekilden 80’i 'EVET' dedi.
İsim krizinin çözümünde dev adım: 120 vekilden 80’i 'EVET' dedi. LM
Bu içerik 1944 kez okundu.

İki ülkeyi çeyrek asırdır karşı karşıya getiren isim krizinde çözüme bir adım daha yaklaşıldı. FYROMakedonya parlamentosu, ülkenin ismini değiştiren yasa teklifini onayladı. Karar nihai değil, sırada başka oylamalar var.

BALKANLARDA 25 YILLIK KRİZ

1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılarak özerkliğini ilan eden Makedonya, Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında ülke olarak tanındı. Atina’nın, bu ismin Yunanistan’da bir bölgenin adı olduğu ve topraklarında hak ima ettiği  gerekçesiyle yaptığı itiraz kabul edildi. Ülke Birleşmiş Milletler tarafından Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti (FYROM) adıyla anılmaya başlandı. İki ülke arasındaki kriz, Atina’nın Üsküp’ün NATO ve AB üyeliğini veto etmesiyle devam etti.

HÜKÜMETLER “KUZEY MAKEDONYA” İSMİ ÜZERİNDE ANLAŞTI

25 yıllık anlaşmazlığı sonlandırmak üzere Makedon ve Yunan hükümetleri masaya oturdu ve 12 Haziran 2018’de ülkenin adının “Kuzey Makedonya” olarak değiştirilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Ancak Ekim başında yapılan referanduma Makedon halkı ilgi göstermedi. Katılım yüzde 36,91 seviyesinde kalınca, bu istişare referandumundan sonuç çıkmadı.

120 VEKİLDEN 80’İ “EVET” DEDİ

Bunun üzerine Makedonya Meclisi Cuma günü geç saatlerde toplandı, 120 vekilden 80’i “evet” dedi. Böylece anayasa değişikliği için gerekli üçte iki çoğunluğu sağlayan meclis, ülkenin isminin değiştirilmesini öngören yasa tasarısını onayladı.

SÜREÇ OCAK’TAN ÖNCE TAMAMLANMAYACAK

Önümüzdeki günlerde bu hamle, Yunanistan’ın yıllardır uyguladığı ve Makedonya’yı NATO ile AB kapısında bekleten vetoyu kaldırmasına olanak sağlayabilir. Ancak kararın resmen uygulanabilmesi için yasal prosedür henüz tamamlanmış değil. Cuma günkü oylama yasal sürecin ilk adımıydı. Makedonya Parlamentosunda konuyla ilgili birkaç oylama daha yapılması ve yasal sürecin en erken Ocak ayında tamamlanması öngörülüyor.

Makedonya ismini resmen değiştirdiğinde, nihai anlaşmaya varılabilmesi için bu kararın aynı zamanda Yunan parlamentosunda da oylanması gerekiyor.

SAĞCI BAKAN KOALİSYONDAN ÇEKİLMEKLE TEHDİT ETTİ

Hükümetin sağcı ortağı Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, anlaşmanın Yunan parlamentosuna gelmesi durumunda, hükümetin bu anlaşmayı onaylama yetkisi olmadığını savunarak, koalisyondan çekilme tehdidinde bulundu. Sağcı bakan, anlaşmayı sadece Yunan halkının, yapılabilecek bir referandumda onaylayabileceğini, ya da seçimle işbaşına gelecek yeni hükümete bu yetkinin verilmesi gerektiğini savunuyor.

Kammenos, öte yandan yasa tasarısına “evet” yönünde oy kullanmaları için üç Makedon milletvekiline 2 milyon Euro’ya varan rüşvet verildiğine dair iddiaları dillendirdi.

ÇİPRAS: BARIŞÇIL BİR GELECEK İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ADIM

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise, mevkidaşı Zoran Zaev’i Meclis’teki sonuçtan dolayı kutladı. Twitter hesabından yazdığı mesajda Çipras, “Bu geceki oylama ortak başarımıza doğru atılmış büyük bir adım. Halklarımız adına barışçıl ve müreffeh bir gelecek için çok önemli bir adım” yorumunda bulundu.

Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Johannes Hahn da sonucu “Demokrasi için büyük gün” şeklinde değerlendirdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI İSTİFASINI SUNMUŞTU

Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim değişikliği anlaşmasının mimarlarından Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Savunma Bakanı Kammenos ile girdiği tartışma sonrası Çipras’ın kendisine yeterince destek çıkmadığını öne sürerek istifa etmişti.

Kotzias’ın istifasının kabul edildiğini açıklayan Çipras, dışişleri bakanlığı görevini kendisinin üstleneceğini duyurdu.

FYTOM isim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 20/7/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 20/7/2019
Τουρκοκύπριος δότης χαρίζει τη ζωή σε Ελληνόπουλο με λευχαιμία
Τουρκοκύπριος δότης χαρίζει τη ζωή σε Ελληνόπουλο με λευχαιμία