test İtalya'da şapelin camiye dönüştürülmesi planına aşırı sağ engeli

İtalya'da şapelin camiye dönüştürülmesi planına aşırı sağ engeli

İtalya'da şapelin camiye dönüştürülmesi planına aşırı sağ engeli
İtalya'da şapelin camiye dönüştürülmesi planına aşırı sağ engeli LM
Bu içerik 549 kez okundu.

Aşırı sağcı hükümetin işbaşında olduğu İtalya'da bir binanın camiye dönüştürülmesi planı engellendi.

Ülkenin kuzeyindeki Bergamo kentinde, bir Müslüman derneğin açık arttırmayla aldığı şapel binasını cami yapmak istemesi üzerine, Lombardia bölgesinin Başkanı Attilio Fontana buna izin vermeyeceklerini açıkladı.

Fontana sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, “Bir kiliseyi asla satışa çıkarmayacağım ve satış için reddetme hakkımızı kullanacağız. Herhangi bir temyiz için yer olmayacak” ifadelerini kullandı.

Yönetimdeki aşırı sağcı Lig Partisi, kilise binasının tarihi ve sanatsal değere sahip olması nedeniyle koruma altına alınmasını istedi. Bu noktada kültürel alanların korunmasını düzenleyen 2004 yılına ait yasanın devreye sokulması gündemde.

Bergamo'da bölge yönetimine ait Ospedali Riuniti hastanesinin şapeli geçtiğimiz ay açık arttırmayla Müslüman bir derneğe satılmıştı.

İtalya İçişleri Bakanı: İtalyan kültürü İslam tarafından yok ediliyor

Ancak Lig partisinin bazı milletvekilleri açık artırmayla ilgili inceleme yapacaklarını ve iptali için gerekli adımları atacaklarını duyurdu.

İtalya'nın aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, bu yılın başlarında İtalyan kültürü ve toplumunun İslam tarafından yok edilme tehlikesi altında olduğunu iddia etti.

Pew Araştırma Merkezi verilerine göre, ülkede 2010'da yüzde 3.7 oranındaki Müslümanların oranının 2020'de yüzde 4.9'a yükselmesi bekleniyor.

Cami yapımı lisansı almanın neredeyse imkansız olduğunu belirten ülkedeki Müslüman gruplar, genellikle garaj gibi yapıları toplu namaz kılmak için kullanıyor.

italya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ελλάδα: Του κεραυνού και του χαλαζιού ήταν η Κυριακή
Ελλάδα: Του κεραυνού και του χαλαζιού ήταν η Κυριακή
Δημοσκοπήσεις: Ποιοι μπαίνουν στη Βουλή - Ποια είναι η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ
Δημοσκοπήσεις: Ποιοι μπαίνουν στη Βουλή - Ποια είναι η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ