Advert

Sicilya Adası'nda sel felaketi: 12 ölü

Sicilya Adası'nda sel felaketi: 12 ölü
Sicilya Adası'nda sel felaketi: 12 ölü LM
Bu içerik 368 kez okundu.

İtalya'nın güneyindeki Sicilya'nın kırsal kesimlerindeki bir nehrin şiddetli yağışlar nedeniyle taşması sonucu sel meydana geldi.

Nehir kenarındaki birçok ev sular altında kalırken selde en az 12 kişi yaşamını yitirdi.

Pazar günü bölgeyi ziyaret eden İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yaşananları trajedi olarak tanımladı ve olağanüstü hal ilan edilerek selden etkilenenlere yardım edileceğini dile getirdi.

İtalya Sivil Savunma Birimi de ülkede bir haftadır etkisini sürdüren fırtınanın yol açtığı sel ve heyelanlar nedeniyle en az 17 kişinin hayatını kaybettiği açıkladı.

İtalya'nın kuzeydoğusunda 14 milyon ağaç devrildi

İtalya'nın kuzeydoğusunda 17 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kötü hava dalgası Belluno kentin yakınlarındaki bir ormanda büyük yıkıma yol açtı.

Trento Alto Adige ve Veneto bölgelerinde binlerce çam ve köknar ağacı devrildi. Alp Dağları'nın doğal bitki örtüsü büyük zarar gördü.

Veneto Bölgesi'nde son bir haftadır süren fırtına zaman zaman saatte 180 kilometre hıza ulaşarak ağaçların ve elektrik direklerinin devrilmesine sebep oldu. Yaklaşık bin 600 haneye elektrik verilemiyor.

Dolomit Dağları'nda binlerce kırmızı ladin ağacı yıkıldı. Heyelanlar nedeniyle yollar tahrip oldu ve köylere erişim imkansız hale geldi.

İtalya yarımadasını kuzeyden güneye vuran kötü hava şartları, Venedik'in büyük bir kısmını sular altında bırakarak lagün kentinin ünlü San Marco Meydanı'nı da sular altında bıraktı.

Veneto Bölgesel Yönetimi Başkanı Luca Zaia fırtınanın maddi zararının en az bir milyar euro olduğunu açıkladı.

Venedik'in kara bölümünün yüzde 75'i sular altında kaldı.

Bu arada Sicilya'daki selde yaşamını yitirenlerle beraber ülke genelinde ölenlerin sayısı en az 29'a yükselmiş oldu.

sel
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
17 Kasım 1973 CUNTA'ya KARŞI AYAKLANMA... ANILIYOR!!!
17 Kasım 1973 CUNTA'ya KARŞI AYAKLANMA... ANILIYOR!!!
Yunanistan'dan kritik TürkAkım açıklaması
Yunanistan'dan kritik TürkAkım açıklaması