Erdoğan'dan Doğu Akdeniz ve Ege açıklaması: Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız

Erdoğan'dan Doğu Akdeniz ve Ege açıklaması: Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız
Erdoğan'dan Doğu Akdeniz ve Ege açıklaması: Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız LM
Bu içerik 841 kez okundu.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz." dedi.

Milgem Projesi'nin üçüncü gemisi TCG Burgazada’nın Deniz Kuvvetleri’ne teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis’in İlk Kaynak Töreni’nde kürsüye çıkan Erdoğan, Ege ve Akdeniz'de artan gerilim ve Kıbrıs Rum Kesimi ile Yunanistan arasındaki ilişkilere değindi.

Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirterek, "Ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) dışlanarak adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız." diye konuştu.

Savunma sanayinin önemine de değinen Erdoğan "Türkiye dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi arasına giren 4 şirketiyle bu listede en fazla şirkete sahip 6. ülke durumuna gelmiştir. KOBİ'lerimiz esnek ve dinamik yapılarıyla en önemli gücümüzdür. Yerlileşme hedeflerimizi KOBİ'lerimizle hayata geçiriyoruz.Türkiye savunma sanayinde dışa bağımlılığını yüzde 80'lerden yüzde 35'lere kadar indirdi" ifadelerine yer verdi.

ege denizi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı