test 'Sarı Yelekliler'den akaryakıt zammına 'kırmızı kart'

'Sarı Yelekliler'den akaryakıt zammına 'kırmızı kart'

'Sarı Yelekliler'den akaryakıt zammına 'kırmızı kart'
'Sarı Yelekliler'den akaryakıt zammına 'kırmızı kart' LM
Bu içerik 708 kez okundu.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin akaryakıta getirdiği ek zamları Cumartesi günü protesto etmeye başlayan "Sarı Yelekliler" adı altındaki eylemciler, ülke genelinde protesto gösterileri düzenlemeye devam ediyor.

Fransa İçişleri Bakanlığı, protestolara yaklaşık 287 bin kişinin katıldığını, çıkan olaylarda 409 kişinin yaralandığını ve 157 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Cumartesi günü ülkenin güneydoğusundaki Savoie bölgesinde, 50 yaşındaki bir kadın gösterici bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

içbir sendika ya da siyasi partiye bağlı olmayan ve sosyal medya üzerinde organize olan "Sarı Yelekliler", ülke genelinde yüzlerce cadde ve yolda blokaj eylemi gerçekleştiriyor.

Fransız hükümetinden geri adım sinyalleri

Fransa Maliye Bakanı Gerald Darmanin, "Hükümet halkın tepkisini duyduğunu ve vatandaşın sabrının taştığını anladığını" ifade etti.

Fransa'nın vergi politikasında, önceki hükümetlerin sorumluluğunu vurgulayan Darmanin, "Hükümete geldiğimizden bu yana halkın vergi yükünü hafifletmek için reformlar yapıyoruz, belki istenilen hızda olmuyor veya bugün protesto edenler bunu hissetmiyor, ama bizim bu konuda çalışmalarımız var." diye konuştu.

Macron'un partisi 'İlerleyen Cumhuriyet'ten milletvekili Florian Bachelier, Sarı Yelekliler eyleminin "anlaşılması gereken bir öfke olarak" değerlendirdi. Milletvekili, "Bu eylem hareketinin sadece akaryakıt zammına protesto olarak görülmemesi gerektiğini" ifade etti.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe'in, ülkeyi felç eden protesto eylemleriyle ilgili pazar akşamı canlı yayında açıklama yapması bekleniyor.

Philippe, cuma günü yaptığı açıklamada, akaryakıta getirilen ek vergilerin, hükümetin "ekolojiye geçiş" programının bir parçası olduğunu ve eylemlere rağmen bundan geri adım atılmayacağını belirtmişti.

Ancak kırsal kesimde yaşayan ve işe gitmek için otomobilinden başka ulaşım aracı bulunmayan Fransızlar, hükümetin politikasının şehir merkezinde yaşayan üst gelirlileri değil, daha ziyade taşrada yaşayan orta gelirli vatandaşları etkilediğini savunuyor.

'Sarı Yelek' nereden geliyor?

Bu hareketin başlamasında Priscillia Ludosky adlı Fransız kadının akaryakıt fiyatlarına yapılan zammı protesto eden imza kampanyası etkili oldu. 29 Mayıs'ta başlayan imza kampanyasına yaklaşık 870 bin kişi katıldı.

 

Sosyal medya üzerinden büyüyen "tepki hareketi" daha sonra 'Sarı Yelekliler eylemi'ne dönüştü.

Fransa’da güvenlik için araçlarda bulunması mecburi olan fosforlu sarı yeleklerin, arabaların ön camına konulması "harekete destek işareti" haline geldi.

Sarı Yelekliler, eylem yapmada tecrübeli olmayan, her yaştan ve siyasi görüşten kişileri kapsayan ülke çapında dev bir protesto hareketine dönüştü.

Eyleme katılanlar, sadece akaryakıt zammını değil, aynı zamanda Fransa’daki hayat pahalılığını da protesto ettiklerini belirtti.

Ülke genelinde Sarı Yelekliler eylemine ilişkin yapılan son anketler, halkın yüzde 73'ünün cumartesi günkü eyleme destek verdiğini ortaya koydu.

Fransa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bulgaristan - Yunanistan boru hattının inşaatı başladı
Bulgaristan - Yunanistan boru hattının inşaatı başladı
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 24/5/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 24/5/2019