Advert

Kıyıya vuran balinanın midesinden yüzlerce plastik atık çıktı

Kıyıya vuran balinanın midesinden yüzlerce plastik atık çıktı
Kıyıya vuran balinanın midesinden yüzlerce plastik atık çıktı LM
Bu içerik 568 kez okundu.

Endonezya'nın doğusunda kıyıya vuran bir balinanın midesinden çıkan plastik atıklar bir kez daha dünyanın doğayı en çok kirleten ülkelerinden birinde çevrecilerle hükümeti karşı karşıya getirdi.

Sülavesi eyaletinin güneydoğusunda yer alan Wakatobi Milli Parkı civarında kıyıya vuran 9,5 metre uzunluğundaki ölü balinanın karnından 115 parça plastik bardak, 4 plastik şişe, 25 naylon poşet, iki çift parmak arası terlik ve 1000'den fazla farklı plastik parçalar çıktı.

Çevrecilerle Wakatobi Milli Parkı kurtarma ekiplerinin ulaştığında ölü olan ve adabalığı olarak da anılan balinanın karnının köylüler tarafından yarıldığı ve çürümeye yüz tutan etinin de paylaşılmak üzere olduğunun görüldüğü aktarıldı.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Endonezya Temsilcisi Dwi Suprapti, "Her ne kadar balinanın ölüm nedenini belirleyememiş olsak da gördüklerimiz gerçekten korkunç" ifadelerini kullandı.

Suprapti, balinanın midesinden çıkan plastik atıkların toplam 5,9 kilo ağırlığında olduğunu da dile getirdi.

Science dergisinin ocak ayında yayımlanan araştırmasına göre 260 milyon nüfuslu bir takımadası olan Endonezya, Çin'den sonra dünyanın ikinci büyük plastik kirleticisi konumunda. Derginin haberi ayrıca yılda 3,2 milyon ton plastik atığın 1,29 milyon tonunun okyanuslarda son bulduğunu ortaya koydu.

Washington merkezli Okyanusları Koruma Vakfı Ocean Conservancy'nin raporuna göre, 5 Asya ülkesinde (Çin, Endonezya, Vietnam, Tayland, Filipinler) plastik atıkların yüzde 60'ı geri dönüşüm yerine okyanuslara atılıyor.

doğal yaşam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SON DAKİKA AÇIKLAMA! Ankara'daki tren kazasında 9 kişi öldü, 47 kişi yaralandı.
SON DAKİKA AÇIKLAMA! Ankara'daki tren kazasında 9 kişi öldü, 47 kişi yaralandı.
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 13/12/2018
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 13/12/2018