Queenbet Grandbetting Türk Akımı, Yunanistan mı yoksa Bulgaristan'dan mı geçecek?

Türk Akımı, Yunanistan mı yoksa Bulgaristan'dan mı geçecek?

Türk Akımı, Yunanistan mı yoksa Bulgaristan'dan mı geçecek?
Türk Akımı, Yunanistan mı yoksa Bulgaristan'dan mı geçecek? LM
Bu içerik 740 kez okundu.

İstanbul'da pazartesi günü Erdoğan ile Putin'in katıldığı törenle bir kez daha dünyanın vitrinine çıkan Türk Akımı doğalgaz boru hattı ile ilgili çok önmeli bir gelişme yaşandı. İlk hattından Türkiye'ye gaz taşınacak boru hattının, Avrupa'ya uzanacak olan kritik ikinci hattının merakla beklenen güzergahının belli olduğu bildirildi. Buna göre boru hattı Türkiye üzerinden Yunanistan'a değil Bulgaristan'a girecek.

Kommersant gazetesinin kendi kaynaklarına dayanarak manşetinden duyurduğu habere göre, 2. hat Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan ve Slovakya üzerinden Doğu Avrupa'ya girecek. Bu ülkelerin tamamının, AB içimde Rusya ile "dostuk ve işbirliği yanlısı" kampa dahil ülkeler olduğu ve yaptırımların da kaldırılmasından yana tavrı aldıkları yorumu yapılıyor. Slovakya'dan sonra boru hattının teorik olarak Avusturya'ya kadar ilerlemesi mümkün.

Projede ikinci alternatif olan Yunanistan-Balkanlar-Güney İtalya güzergahından vazgeçildiği söyleniyor. Rusya son dönemde Yunanistan'la, kiliseler arası anlaşmazlıkla alevlenen politik sorunlar da yaşamaya başlamıştı.

Gazprom'un projede bu ülkelerde kullanılacak nitelikte yeni boruların siparişine başladığı bildirildi.

Projenin Avrupa ayağının 2020'da başlaması planlanıyor. Macaristan'a 2020de, Macaristan'a 2021'de ulaşılması hedefte. Rusya'nın böylece eski hatlarla Ukrayna üzerinden Avrupa'ya ve Türkiye'ye gaz sevkiyatını 2022'de tamamen durdurması öngörülüyor.

Uzmanlar 2. hat için öngörülen projenin, 2014'te ABD'nin Bulgaristan başta olmak üzere bazı AB ülkelerine yaptığı baskı yüzünden rafa kaldırılan "Güney Akım" boru hattı projesinin güzergahı olduğuna dikkati çekiyor. O projede boru hattı Karadeniz'in altından, doğrudan Bulgaristan topraklarına giriyordu. Şimdi Türk Akımı projesi Türkiye topraklarından başlayıp Avrupa'ya ilerleyecek.

Türk Akımı'nın teorik olarak şu an AB yasalarıyla uyumlu olduğu, ama pratikte ABD'nin siyasi baskı ve engellemeleri ile uğraşmaya devam edeceği bildiriliyor.

Türk Akımı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSKEÇE’DE BİR DAİREDE ÇIKAN YANGIN KORKUTTU!
İSKEÇE’DE BİR DAİREDE ÇIKAN YANGIN KORKUTTU!
Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi ırkçılık karşıtı gösteri
Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi ırkçılık karşıtı gösteri