BM: Küresel ısınmaya karşı üç misli çaba gerekiyor

BM: Küresel ısınmaya karşı üç misli çaba gerekiyor
BM: Küresel ısınmaya karşı üç misli çaba gerekiyor LM
Bu içerik 578 kez okundu.

BM Çevre Programı'nın raporuna göre küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutma hedefi için üç misli çaba gerekiyor. Raporda Türkiye’nin emisyonlarının beyan edilen hedefin yüzde 10 aşağısında olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın (UNEP) iklim değişikliğiyle ilgili Salı günü yayınladığı son raporunda, küresel ısınmayı sanayileşme öncesi döneme göre 2 derecenin altında tutma hedefine ulaşmak için ülkelerin üç misli çaba göstermesi gerektiğini ortaya koyuldu.

UNEP’in hazırladığı Emisyon Açığı Raporu, ülkelerin mevcut emisyon seviyeleri ile 2 derece hedefinin tutturulması için gereken emisyon düzeyleri arasındaki açığı değerlendiriyor. Buna göre ülkeler, 2015'te imzalanan Paris İklim Anlaşması uyarınca 2030 yılına kadar emisyon açığının kapatılması hedefinin tutturulması konusunda yetersiz kalıyor. Raporda 2 derece hedefini tutturmanın hala mümkün olduğu, 1,5 derece hedefine ulaşma ihtimalinin ise teknik olarak azaldığı belirtildi. Rapora göre 1,5 derece hedefi için ülkelerin beş misli çaba göstermesi gerekiyor.

Küresel emisyonlar tarihteki en yüksek düzeyde

Küresel çapta karbondioksit emisyonlarının üç yıllık bir düşüşün ardından 2017'de yeniden yükseldiği belirtilen raporda, Paris İklim Anlaşması'nın temelini oluşturan Ulusal Katkı Beyanları'nın (NDC) iklim değişikliğiyle mücadelede yetersiz kaldığı tespiti yapıldı.

3 Aralık'ta Polonya'da Katoviçe kentinde başlayacak BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı’ndan (COP24) önce sunulan rapor, küresel emisyonların tarihteki en üst düzeye çıktığını ve düşüşe geçeceğine dair herhangi bir belirti olmadığını ortaya koyuyor. Raporda yapılan değerlendirmeye göre, 2030 yılı itibarıyla küresel emisyonlarının yüzde 60’nı oluşturan sadece 57 ülkenin emisyonları inişe geçecek.

Emisyon Açığı Raporu'na göre G20'yi oluşturan ülkeler, mevcut politikalar ile Paris’te verdikleri ulusal hedefleri tutturamayacaklar. G20 grubunda yer alan Brezilya, Çin ve Japonya'nın Ulusal Katkı Beyanları'na uyumlu olduğu belirtilirken, Arjantin, Avustralya, Kanada, Avrupa Birliği'nın 28 ülkesi, Güney Kore, Suudi Arabistan ve Güney Afrika'nın hedeflerinden uzakta kaldığı ifade ediliyor. Raporda Türkiye, Rusya ve Hindistan’ın emisyonlarının Paris İklim Anlaşması çerçevesinde verdikleri Ulusal Katkı Beyanları'ndaki hedeflerinin yüzde 10 daha aşağısında olduğu açıklandı.

Yüzyıl sonunda 3,2 derece ısınma

Küresel ısınmanın etkileri sonucunda şu anda ortalama dünya sıcaklığı sanayileşme öncesi döneme göre 1 derece artmış durumda. Rapora göre, mevcut eğilimin devam etmesi durumunda yüzyılın sonuna kadar küresel ısınmanın 3,2 dereceye çıkması ve sıcaklık artışının hızlanarak devam etmesi olası görülüyor.

Raporu hazırlayan ekibin koordinatörlerinden Philip Drost, AFP'ye yaptığı açıklamada, emisyon açığının geçen yılki açıktan çok daha fazla olduğunu söyledi. Drost, bunun başlıca nedeninin atmosfere salınan karbondioksit, metan ve küresel ısınmaya neden olan diğer gazlarda yaşanan artış olduğunu ifade etti.

Fosil yakıtlara ek vergi önerisi

UNEP Direktör Yardımcısı Joyce Msuya, "Hükümetlerin daha hızlı ve ivedilikle hareket etmeleri gerekiyor. Bu yangını söndürecek yöntemler elimizin altındayken, biz yangını körüklemeye devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Raporda emisyon açığının kapatılması için gerekli iklim eyleminde hükümetler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelere yönelik bir yol haritası da sunuldu.

UNEP'in başuzmanı olan bilim insanı Jian Liu ise, “Hükümetler düşük emisyonlu alternatifleri desteklemek için mali politika önlemlerini kabul ederek ve fosil yakıtlara vergi getirerek, enerji sektöründe doğru yatırımların hayata geçmesini sağlayabilir ve karbon emisyonlarını önemli miktarda azaltabilir" şeklinde konuştu.dw

Küresel ısınma BM
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/11/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/11/2019
Yunanistan AB'de işsizlikte birinciliği korudu
Yunanistan AB'de işsizlikte birinciliği korudu