Sarı Yelekliler Fransa ve Hollanda'da: Yüzden fazla yaralı, 2000'den fazla gözaltı

Sarı Yelekliler Fransa ve Hollanda'da: Yüzden fazla yaralı, 2000'den fazla gözaltı
Sarı Yelekliler Fransa ve Hollanda'da: Yüzden fazla yaralı, 2000'den fazla gözaltı LM
Bu içerik 977 kez okundu.

Fransa'da petrol fiyatlarına getirilen ek vergileri protesto eden "Sarı Yelekliler" bugün başkent Paris'te sokağa çıktı.

Kentin turistik merkezlerinden Champs Elysees ve Zafer Takı'nda toplanan yüzlerce protestocunun dağılması için polisler göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı.

Bölgedeki bazı dükkanlar kepenk kapattı. İçişleri Bakanlığı bölgeye çok sayıda çevik kuvvet polisi ve TOMA gönderdi.
Telif hakkı Getty Images

Göstericiler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisi olan Elysee Sarayı'na yürümek istese de polis buna izin vermedi.

Polislere sarı boya fırlatıldığı protestoda en az 107 kişi polis tarafından gözaltına alındı, 11'i güvenlik görevlisi 65 kişi de yaralandı.

Gün boyu süren ve akşam da devam eden gösterilerde araçlar da ateşe verildi.

Göstericiler ellerinde "Macron bize aptal muamelesi yapma" yazan dövizler taşıdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise gösterilerin "kamuya hakaret" anlamına geldiğini söyledi.

Telif hakkı Getty Images

Cumartesi sabahı basına konuşan Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, "Sorun çıkaranlar olabileceğini biliyorduk ve güvenlik güçlerimiz hazırlıklarını yapmıştı" dedi ve ekledi:

"Olay çıkaranlar protestocuların içinde küçük bir azınlık. Hükümet diyaloga hazır olan herkesle diyaloga açıktır."

Fransa'da başlayan "Sarı Yelekliler" protestosu, Belçika'nın ardından Hollanda'ya da sıçradı.

Cumartesi günü hükümet merkezi Lahey ile Maastricht, Groningen ve Nijmegen kentlerinde protesto gösterileri yapıldı. Polis, ilk belirlemelere göre 3 kişiyi gözaltına aldı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden iletişime geçen çok sayıda sarı yelekli gösterici, Cumartesi günü saat 13:00'de Lahey'deki parlamento binası (Binnenhof) önünde toplandı.

Polis, gösteri için izin alınmadığını belirterek, 100'den fazla kişinin parlamento önünde toplanamayacağını söyledi. Polis, protestoculara eylem için Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği binasının karşısında bulunan Malieveld alanını gösterdi.
Protestocular, uyarı üzerine kısa süreliğine dağıldıktan sonra, tekrar parlamento önüne geldi. Polis, kendilerine hakaret eden iki göstericiyi gözaltına aldı.

Gösterinin düzenlenmesine öncülük eden isimlerden biri olan Ingeborg Westerhoff, Fransa'daki eylemlerden ilham aldıklarını söylüyor.

Amaçlarının, sorunları barışçıl yollardan dile getirmek olduğunu söyleyen Westerhoff, "Kendilerini şiddet yoluyla ifade etmek isteyenler varsa, o onların sorunu. Herkes kendinden sorumlu" diyor.

Ülkenin güneyindeki Maastricht kentindeki gösterilerde de, "kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle" bir kişi gözaltına alındı.

Protestocular her araçta bulunması zorunlu olan sarı yelekleri giydikleri için Sarı Yelekliler olarak adlandırılıyor.
Üç haftadır devam eden protestolar Fransa'nın küresel ısınma ile mücadele etmek adına petrole ek vergiler getirmesine karşı başlasa da zamanla hükümetin diğer politikalarından ve hayat pahalılığından şikayet eden insanların da katılımıyla genişledi.

Sarı Yelekliler'i herhangi bir siyasi parti veya sendika örgütlemiyor, bu nedenle hükümet de protestocularla müzakere etmekte zorlanıyor.

Cuma günü Başbakan Edouard Philippe ile protestocular arasında bir görüşme planlanmış, fakat görüşmeye yalnızca iki protestocu katılmış, katılımcılardan biri de "Görüşmenin canlı yayınlanması talebimiz kabul edilmedi" diyerek toplantıyı henüz başında terk etmişti.

 

sarı yelekliler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 20/4/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 20/4/2019
Πότε θα πληρωθούν ΚΕΑ, συντάξεις, επίδομα ενοικίου, επίδομα παιδιού
Πότε θα πληρωθούν ΚΕΑ, συντάξεις, επίδομα ενοικίου, επίδομα παιδιού