Advert

Sarı Yelekliler akaryakıt zamları iptal edildi

Sarı Yelekliler akaryakıt zamları iptal edildi
Sarı Yelekliler akaryakıt zamları iptal edildi LM
Bu içerik 315 kez okundu.

Fransa'da akaryakıt zamları sonrası başlayan ve başkent Paris'i adeta savaş alanına çeviren 'Sarı Yelekliler' protestolarında hükümet geri adım attı.

Ek vergilerin altı aylığına askıya alındığının duyurulmasının ardından Fransa Başbakanı Edouard Philippe, zamların 2019 yılı bütçesinden çıkarıldığını açıkladı.

Fransa Meclisi'nde 'Sarı Yelekliler' konusuyla ilgili bilgilendirme konuşması yapan Philippe, akaryakıt zamlarını alım gücüyle ilgili iyi bir çözüm bulunamaması durumunda iptal edebileceklerini kaydetti: "Hükümet diyaloğa hazır ve bunu gösterdi. Çünkü bu vergi artışı 2019 bütçe tasarısından düşürüldü." Ancak Fransa Başbakanı, 2019 yılı boyunca bütçenin gözden geçirilmesi aşamasında bu vergiyi ekleyip eklemeyecekleri konusunda bilgi vermedi.

    Sarı Yelekliler: Hükümetin zamları dondurma kararı yeterli değil

Fransız halkının vergilerin düşürülmesi yönündeki talebini anladıklarını belirten Philippe, aldıkları her kararın maaşların iyileştirmesine yönelik olduğunu kaydetti.
Sorumlular cezalandırılacak

Fransa Başbakanı Philippe, üç haftadır devam eden gösterilerdeki şiddet olaylarında yaşananları kabul etmeyeceklerini ve sorumluların cezalandırılacağını söyledi.

Paris merkezli yapılan ve Fransız genelinde yapılan eylemlerde 4 kişi hayatını kaybetti, 222'si güvenlik görevlisi binden fazla kişi yaralandı; bin 400'den fazla kişi gözaltına alındı.

Olaylarda onlarca işyeri yağmalandı, araçlar ateşe verildi. Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza, protestolar nedeniyle kepenk kapattı.

Paris hükümeti akaryakıtın yanı sıra elektrik ve gaz zamlarının 6 aylığına askıya alındığı duyurmuştu.

sarı yelekliler fransa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 16/12/2018
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 16/12/2018
İSKEÇE YİNE AĞLIYOR! MOTOSİKLET KAZASINDA 17 YAŞINDA GENCECİK BİR HAYAT DAHA SÖNDÜ!
İSKEÇE YİNE AĞLIYOR! MOTOSİKLET KAZASINDA 17 YAŞINDA GENCECİK BİR HAYAT DAHA SÖNDÜ!