test 2018'deki CO2 artışında ulaşım ve kömür kullanımının rolü büyüdü

2018'deki CO2 artışında ulaşım ve kömür kullanımının rolü büyüdü

2018'deki CO2 artışında ulaşım ve kömür kullanımının rolü büyüdü
2018'deki CO2 artışında ulaşım ve kömür kullanımının rolü büyüdü LM
Bu içerik 494 kez okundu.

Küresel Karbon Projesi Grubu'nun (GCP) yıllık raporuna göre büyüyen otomobil pazarı 2018'de karbondioksit (CO2) salınımlarının en üst seviyeye taşınmasına neden oldu.

15 ülkeden gelen 76 bilim insanından oluşan grup Polonya'da devam eden iklim değişikliği konferansında raporun detaylarını açıkladı. Dünya çevresindeki araçlar, tırlar, uçaklar ve gemilerin sayısının sürekli artması atmosferdeki CO2 seviyesinde önemli rol oynamaya devam ediyor.

Raporda belirtildiğine göre daha fazla sayıda ülkede daha fazla insan büyük benzinli ve dizel araçlarla daha uzun mesafeler kat ediyor.

Çin'in kömür kullanımı

Rapora göre CO'2'nin yükselmesindeki ana faktörlerden biri de Çin'in kömür kullanımı. Çin'in kullandığı kömür ile tek başına CO2 seviyesine yüzde 3'lük katkıda bulunduğu belirtildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının da arttığını ortaya koyan rapor yine de varolan seviyenin CO2 artışı ile baş edebilecek yeterlilikte olmadığını kaydediyor.

Türkiye en çok artış gösteren ülkeler arasında

COP24'te açıklanan diğer verilere göre 2018'in en çok CO2 üreten ülkeler listesinde Çin birinci sırada Onu ABD, AB, Hindistan, Rusya, Japonya, Almanya, İran , Suudi Arabistan, Güney Kore ve Kanada takip ediyor.

Çin, ABD, AB ve Hindistan dışında son 10 yıl içinde en çok CO2 yükselişi gösteren ilk beş ülke ise sırayla Suudi Arabistan, İran, Türkiye, Irak ve Güney Kore oldu.

çevre kirliliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ελλάδα: Του κεραυνού και του χαλαζιού ήταν η Κυριακή
Ελλάδα: Του κεραυνού και του χαλαζιού ήταν η Κυριακή
Δημοσκοπήσεις: Ποιοι μπαίνουν στη Βουλή - Ποια είναι η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ
Δημοσκοπήσεις: Ποιοι μπαίνουν στη Βουλή - Ποια είναι η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ