Advert

Avrupa Merkez Bankası krizle mücadele tahvil alım programını resmen sona erdirdi

Avrupa Merkez Bankası krizle mücadele tahvil alım programını resmen sona erdirdi
Avrupa Merkez Bankası krizle mücadele tahvil alım programını resmen sona erdirdi LM
Bu içerik 479 kez okundu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), krizle mücadele tahvil alım programını resmen sona erdirdi. AMB ayrıca piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Perşembe günü 4 yıldır uygulamada olan 2.6 trilyon euroluk tahvil alım programının sona erdiği duyurulurken uzun yıllardır beklenmedik bir yavaşlama ve siyasi kargaşa ile mücadele eden Avrupa ekonomisine destek vermeyi sürdürüleceği vurgulandı.

AMB'den yapılan açıklamada, Yönetim konseyinin, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,40 ve marjinal fonlama faizinin ise yüzde 0,25'te bırakıldığı bildirildi.

Açıklamada, faiz oranlarının, en azından 2019 yaz dönemi boyunca ve enflasyon hedefi olan yüzde 2 doğrultusunda gerektiği sürece mevcut seviyelerde kalmasının beklendiği kaydedilen açıklamada, aylık net varlık alımının bu ay sonlandırılacağı aktarıldı.

Mario Draghi büyüme ve artan belirsizlik konularında endişeli

Kararların ardından basın toplantısında konuşan AMB Başkanı Mario Draghi, dört yıl sonra varlık alımlarının sona ermesinin ardından uzun vadede destek vaadinin altını çizdi. Draghi, büyüme ve artan belirsizlik konusundaki endişelerini dile getirdi.

Draghi, "Jeopolitik faktörler, korumacılık tehdidi, gelişmekte olan piyasalardaki kırılganlıklar ve finansal piyasa volatilitesi ile ilgili belirsizliklerin sürmesi nedeniyle risk dengesi aşağı yönlü hareket ediyor." şeklinde konuştu.

bankacılık
urfa sex shop urfa sex shop urfa sex shop urfa sex shop sex shop urfa seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Panathinaikos-Olympiakos maçı olaylar nedeniyle tamamlanamadı
Panathinaikos-Olympiakos maçı olaylar nedeniyle tamamlanamadı
Miçotakis, Batı Trakya'yı ziyaret etti
Miçotakis, Batı Trakya'yı ziyaret etti