Advert

AB'de satın alma gücüne göre en yüksek ve en düşük ülkeler!

AB'de satın alma gücüne göre en yüksek ve en düşük ülkeler!
AB'de satın alma gücüne göre en yüksek ve en düşük ülkeler! LM
Bu içerik 540 kez okundu.

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği'nin (AB) satın alma gücü standartlarına göre kişi başına düşen tüketime ilişkin verileri yayınladı. Buna göre 28 ülkenin üye olduğu AB'nin 18 üyesinde satın alma gücüne göre tüketim birlik ortalamasının altında bulunuyor.

İstatisik hesaplamalarında hane halkı refahının göstergesi olarak Gerçek Bireysel Tüketim (AIC) kullanıldı. Satın Alma Gücü Standartları (PPS) olarak ifade edilen Gerçek Bireysel Tüketim düzeyi Birlik çapında yüzde 53 ile yüzde 132 arasında değişkenlik gösterdi. AB ortalamasına göre kişi başına düşen en yüksek bireysel tüketim düzeyi Lüksemburg'da, en düşük düzey ise Bulgaristan'da kaydedildi.

Lüksemburg ve Almanya'da bireysel tüketim en yüksek düzeyde

AB'nin diğer bütün üyelerini geride bırakan Lüksemburg'da kişi başına düşen bireysel tüketim AB ortalasının yüzde 33, ikinci sıradaki Almanya'nın ise yüzde 22 üzerinde kaydedildi. Bu ki ülkeyi Avusturya, Danimarka ve İngiltere takip etti. Belçika, Finlandiya , Hollanda, İsveç ve Fransa'da ise bireysel tüketim düzeyi ortalamanın yaklaşık yüzde 10 üzerinde seyretti.

 

AB ortalamasının altında son beş sırada yer alan ülkeler ise Letonya, Romanya, Hırvatistan, Macaristan ve Bulgaristan oldu.

Eurostat verilerine göre birseysel tüketim son üç yıl içerisinde görece istikrarlı bir seyir izledi. Bireysel tüketimde en büyük sıçrama Romanya, Litvanya ve Çekya'da görülürken, en büyük düşüş Lüksemburg, Avusturya, Hollanda ve İsveç'te kaydedildi.

Eurostat, Satın Alma Paritesi'ne göre ifade edilen kişi başına Gayrısafi Yurtiçi Hasıla oranını da açıkladı. Bu oran Bulgaristan'da AB ortalamasının yüzde 49'una denk gelirken, Lüksemburg'da yüzde 253 düzeyinde gerçekleşti.

satın alma gücü
urfa sex shop urfa sex shop urfa sex shop urfa sex shop sex shop urfa seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'13-24 yaş arası bireyler dijital bağımlılık kıskacında'
'13-24 yaş arası bireyler dijital bağımlılık kıskacında'
Dışişleri Bakanı Katrugalos 'Türkiye'nin dahil olmasını olumlu karşılarız'
Dışişleri Bakanı Katrugalos 'Türkiye'nin dahil olmasını olumlu karşılarız'