test Yunan halkı ekonomik krizden çıktığına inanmıyor

Yunan halkı ekonomik krizden çıktığına inanmıyor

Yunan halkı ekonomik krizden çıktığına inanmıyor
Yunan halkı ekonomik krizden çıktığına inanmıyor LM
Bu içerik 2414 kez okundu.

Nielsen şirketinin yaptığı araştırmaya göre, her 10 kişiden yedisi ülkenin ekonomik krizden çıktığına inanmıyor.

Çoğunluk hem ülke ekonomisi, hem aile ekonomisi konusunda karamsarlığını sürdürürken, endişe duyulan konular arasına şuç oranının artması da eklendi.

Araştırmaya göre 2018 yılının üçüncü çeyreğinde, tüketici güveni endeksi geçen yılın aynı dönemine oranla 8 puan artarak 68 puana yükseldi. Ancak bu yükselişe rağmen Yunanistan, Avrupa genelinde 87 olan puan oranının uzağında kalmaya devam ediyor.

Nielsen şirketinin araştırmasına göre, Yunan halkının yüzde 72’si ülkenin hala ekonomik krizde olduğuna inanırken, önümüzdeki 12 ay içinde durumun düzeleceğine ilişkin halkın olumsuz görüşü de aynı oranda seyrediyor.

Yunan halkı yüzde 32 oranındaki işsizlikten endişe duyarken, bu alanda Avrupa genelinde birinciliği de elinde tutuyor.

Araştırma sonucunda elde edilen ilgi çekici bir diğer veri ise suç oranındaki artıştan duyulan endişe. Yüzde 12 ile Yunanistan, yüzde 7 olan Avrupa ortalamasının çok üzerinde seyrediyor.

Bu arada, ülke ekonomisinin son dönemde pozitif yöndeki büyüme ivmesi ve tüketici güveni endeksinin artması, halkın gelirlerinde hissedilir bir artışa neden olmuş değil. Bu durum göz önüne alındığında her 10 kişiden yedisi hala aile giderlerini azaltmak için çaba göstermeye devam ediyor. Bu konuda Avrupa ortalamasındaki oran ise yüzde 50 civarında seyrediyor. Aile giderlerini azaltmak amacıyla halkın yüzde 71’i temel ihtiyaç malzemelerinden ucuz olanlarını tercih ederken, ev dışındaki eğlence giderlerini azaltanların oranı yüzde 62, giyecek konusunda tasarrufa gidenlerin oranı ise yüzde 56 olarak ölçüldü.

kriz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/5/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/5/2019
ΥΠΕΞ ΤΟΥΡΚΙΑΣ: Οι δηλώσεις ορισμένων πολιτικών στην Ελλάδα διαστρεβλώνουν τα ιστορικά γεγονότα
ΥΠΕΞ ΤΟΥΡΚΙΑΣ: Οι δηλώσεις ορισμένων πολιτικών στην Ελλάδα διαστρεβλώνουν τα ιστορικά γεγονότα