test Fas'ta iki Avrupalı turist kadını öldüren saldırganların DEAŞ bağlantısı çıkmadı"

Fas'ta iki Avrupalı turist kadını öldüren saldırganların DEAŞ bağlantısı çıkmadı"

Fas'ta iki Avrupalı turist kadını öldüren saldırganların DEAŞ bağlantısı çıkmadı
Fas'ta iki Avrupalı turist kadını öldüren saldırganların DEAŞ bağlantısı çıkmadı LM
Bu içerik 736 kez okundu.

Fas'ta iki kadını boğazını keserek öldüren saldırganların, DEAŞ'e üye olduklarını açıklamalarına rağmen yetkililer söz konusu kişilerin örgütle bir bağının olmadığı kanısında.

Faslı yetkililer olayın failli oldukları şüphesiyle yakalanan dört kişinin bireysel davrandıklarını düşündüklerini açıkladı.

Fas istihbarat biriminden yapılan açıklamada ayrıca cinayete ilişkin 9 kişinin daha gözaltına alındığını duyurdu.

24 yaşındaki Danimarkalı Louisa Vesterager Jespersen ile 28 yaşındaki Norveçli Maren Ueland’in cesetleri doğa yürüyüşleri yapılan Toubkal yolu üzerinde Imlil yakınlarında bulunmuştu.

"Zanlılar birer yalnız kurt"

Soruşturmaya dair bilgi veren istihbarat sözcüsü Boubker Sabik, yaşları 25 ila 33 olan dört saldırganın Imlil bölgesine suç işleme niyetiyle gittiklerini ancak öncesinden hedef belirlemediklerini söyledi.

İskandinav turistlerin cesetleri bulunmadan önce zanlılar DEAŞ'e biat ettiklerini duyuran bir görüntü kaydetmişti. Fakat yapılan incelemeler sonucu bu şahısların 'yalnız kurt' olduğu ve saldırının DAEŞ ile bağlantısının bulunmadığı kanısına varıldı. Yetkililer bu kanıya nasıl varıldığı sorusunu yanıtsız bıraktı.

İki kadının öldürülme anını gösterdiği iddia edilen görüntülerin doğruluğu da halen bir soru işareti. Fas ve Norveç makamları daha önceki açıklamalarında görüntülerin büyük olasılıkla gerçek olduğunu duyurmuştu.

Sözcü Sabik ise görüntülerdeki kıyafetlerin kurbanların kıyafetine benzemediğini vurgulayarak bu konunun halen araştırıldığını söyledi.

Ülke çapında terör operasyonu

Sabik, zanlılardan birinin 2013'te radikal gruplara katılma eğilimi gösterenlere yönelik bir operasyonda tutuklandığı, bu şahsın diğer üç kişiyi radikalleştirdiğini savundu.

İki kadının öldürülmesinin ardından ülke genelinde yapılan operasyonlarda ruhsatsız tüfekler, ateşsiz silahlar ve bomba yapımında kullanılabilecek malzemeler ele geçirildi.

Sabik'in aktardıklarına göre terör örgütüne katılan bin 669 Fas vatandaşından 242'si tutuklandı. Faslı güvenlik güçleri son iki yılda, ülke genelinde saldırı planı yapan 20 hücrenin çökertildiğini aktardı.

Diğer Kuzey Afrika ülkelerine göre terör olaylarının nadiren yaşandığı Fas'ta son saldırı Nisan 2017'de gerçekleşmiş, Marakeş'teki bir restoranın hedef alındığı kanlı eylemde 17 kişi yaşamını yitirmişti.

cinayet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yürekleri Burkan Fotoğraf: Baba ile kızının cansız bedenleri kıyıya böyle vurdu
Yürekleri Burkan Fotoğraf: Baba ile kızının cansız bedenleri kıyıya böyle vurdu
AK Parti sözcüsü Çelik'ten Çipras'a Doğu Akdeniz cevabı: Saygılı bir dil kullansın
AK Parti sözcüsü Çelik'ten Çipras'a Doğu Akdeniz cevabı: Saygılı bir dil kullansın