test Erdoğan: Siyasetimiz Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana

Erdoğan: Siyasetimiz Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana

Erdoğan: Siyasetimiz Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana
Erdoğan: Siyasetimiz Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana LM
Bu içerik 408 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına ve bölgedeki terör örgütlerinin oluşturduğu tehdide dikkat çekerek iki ülke arası ekonomik ilişkilere değindi. Cumhurbaşkanı "İkili ticaretimizde 2013'te 16 milyar dolarla rekor kırmıştık. Diyorum ki hem onu egale edelim hem de bunu 20 milyar dolara yükseltelim." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Irak ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını bu yıl içerisinde devam ettireceklerini belirterek "Irak'ın kendi ayaklarının üzerinde durması, bölgesel güvenlik ve istikrar bakımından da son derece önemlidir." şeklinde konuştu. Irak'ın yeniden imarı için yapılacak çalışmalara destek vereceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı, "Çatışmalardan zarar gören yerlerin imarı başta olmak üzere Irak'taki altyapı ve kalkınma projelerine katkı sağlamaya hazırız. Irak'la güvenlik alanında da temas ve iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz. Özellikle savunma sanayinde yapabileceğimiz çok şeyler var." dedi.

Türkiye'ye her alanda ortak işbirliği mesajıyla geldiğini kaydeden Irak Cumhurbaşkanı Salih "Türkiye'nin Irak'ta terörden arındırılmış bölgelerin yeniden imarı konusundaki katkılarını bekliyoruz. Türkiye ile ilişkilerimiz, omuz omuza tam dayanışmaya sahne olacaktır." ifadelerini kullandı.

Irak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ελλάδα: Του κεραυνού και του χαλαζιού ήταν η Κυριακή
Ελλάδα: Του κεραυνού και του χαλαζιού ήταν η Κυριακή
Δημοσκοπήσεις: Ποιοι μπαίνουν στη Βουλή - Ποια είναι η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ
Δημοσκοπήσεις: Ποιοι μπαίνουν στη Βουλή - Ποια είναι η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ