test May: Ya benim anlaşmamı kabul edin ya da Brexit'i tümüyle iptal edecekler

May: Ya benim anlaşmamı kabul edin ya da Brexit'i tümüyle iptal edecekler

May: Ya benim anlaşmamı kabul edin ya da Brexit'i tümüyle iptal edecekler
May: Ya benim anlaşmamı kabul edin ya da Brexit'i tümüyle iptal edecekler LM
Bu içerik 394 kez okundu.

Brexit'in tehlikede olduğunu söyleyerek partisindeki muhalif görüşlü vekilleri uyaran Başbakan Theresa May, kendi anlaşmasının desteklemesi için son kez çağrıda bulundu.

Başbakan May Avrupa Birliği'nin gerekli ve yeterli garantileri sözlü olarak verdiğini ileri sürse de Salı günü gerçekleşecek oylamada kendi anlaşmasının reddedileceği öngörülüyor. May anlaşmanın kabulü için gerekli olan zaman baskısını yaratabilmek adına Aralık ayındaki oylamayı erteletmiş ve Ocak ayına çekmişti.

 

Bu adım May'in arzuladığı etkiyi yaratmış görünmüyor çünkü daha önce yapılan bir oylama ile anlaşmanın reddedilmesi halinde nasıl bir süreç izleneceği hükümetin ve May'in tekelinden alınarak parlamentoya verilmişti. Bu da, anlaşmayı reddeden parlamentonun aynı çoğunlukla genel seçime gitme, Brexit tarihini erteleme talebinde bulunma ve bu şekilde ikinci bir referanduma gitme veya Brexit'i tamamen iptal etme seçeneklerine sahip olduğu anlamına geliyor.

May: Brexit'i iptal etmeye çalışıyorlar

May konuşmasında parlamentoda Brexit'i tümüyle iptal için mümkün olan tüm yolları denemeye hazır kişiler bulunduğunu ancak kendisini daha çok endişelendirenin anlaşmasız ayrılık senaryosu olduğunu ifade etti.

Brüksel'in oylama öncesi Pazartesi günü 'May anlaşması'ndaki gümrük birliğine ve İrlanda sınırına ilişkin 'tedbir maddesi' hakkında verdiği sözlü garantileri yineleyeceği bir yazılı mektubu İngiliz hükümetine iletmesi bekleniyor ancak elbette bu mektubun yasal bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

brexit
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/5/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/5/2019
ΥΠΕΞ ΤΟΥΡΚΙΑΣ: Οι δηλώσεις ορισμένων πολιτικών στην Ελλάδα διαστρεβλώνουν τα ιστορικά γεγονότα
ΥΠΕΞ ΤΟΥΡΚΙΑΣ: Οι δηλώσεις ορισμένων πολιτικών στην Ελλάδα διαστρεβλώνουν τα ιστορικά γεγονότα