test Sarı Yelekliler'in yeni hedefi Google ve teknoloji devleri

Sarı Yelekliler'in yeni hedefi Google ve teknoloji devleri

Sarı Yelekliler'in yeni hedefi Google ve teknoloji devleri
Sarı Yelekliler'in yeni hedefi Google ve teknoloji devleri LM
Bu içerik 393 kez okundu.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan internetin en büyük arama motoru Google'ın binası, Fransız ve ve Belçikalılardan oluşan yaklaşık 30 kişilik 'Sarı Yelekli' eylemci tarafından sarıldı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen ve üç gün boyunca protestolarını sürdüreceklerini belirten Sarı Yelekliler, firmanın veri merkezinin bulunduğu bina girişini kapattı. Grubun sözcülerinden Marin, "Bugün Google'ın binasını tamamıyla saracağız. GAFA şirketlerini (Google, Amazon, Facebook, Apple), vergi kaçırma olaylarını ve internetin dev şirketlerinde yabancı işçi çalıştırılmasını protesto ediyoruz." diye konuştu.

Bir Sarı Yelekli gösterici protestolarının sakin geçtiğini ve binaya sadece güvenlik ekibinin girişine izin verdiklerini açıkladı. Bazı göstericilerin polis, devlet görevlileri ve Google çalışanlarıyla olayların büyümemesi için iletişim halinde oldukları belirtildi.

Google internet üzerinde yayınlanan ilanın farkına varması üzerine çarşamba sabahı 07.30 civarında polisi uyardığını açıkladı. Brüksel'in Wallonia- Saint-Ghislain bölgesinde toplanan göstericilerle konuşan polis, protestoların amacıyla alakalı bilgi aldı. Güvenlik ekipleri protestolarla ilgili herhangi bir taşkınlığın yaşanmadığını ve ortalığın sakin olduğunu duyurdu.

Google söz konusu protestoyla alakalı bir açıklama yapmadı.

Sarı Yelekliler: Şirket düşük vergi ödüyor

Sarı Yelekliler internet üzerinde paylaştıkları mesajda Brüksel'de bulunan Google ve ABD merkezli diğer şirketlerin bulunduğu iş yeri kompleksinde yaklaşık 2000 kişinin çalıştığını, ancak bunlardan sadece yüzde 10'unun Belçikalı olduğunu belirtiyor.

Mesajda ayrıca bu şirketlerin Belçika'da vergi ödemedikleri, bir yolunu bularak İrlanda'da düşük vergilere tabi tutulduğu söyleniyor. İddiaya göre bu şirketlerde kaçak olarak çalışan 220 işçi, Belçika Çalışma Bakanlığı'nın denetimleri sonrasında yurt dışına gönderildi.

Sarı Yelekliler protestolarının 3 gün süreceğini ve katılmak isteyenlerin kamp malzemesi, çadır ve battaniye getirmeleri tavsiyesinde bulundu.

sarı yelekliler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 22/7/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 22/7/2019
Τουρκοκύπριος δότης χαρίζει τη ζωή σε Ελληνόπουλο με λευχαιμία
Τουρκοκύπριος δότης χαρίζει τη ζωή σε Ελληνόπουλο με λευχαιμία