test Asgari ücret 650 euro oldu.

Asgari ücret 650 euro oldu.

Asgari ücret 650 euro oldu.
Asgari ücret 650 euro oldu. LM
Bu içerik 984 kez okundu.

Hükümet, ekonomik krizden çıkmaya çalışan ülkede yaklaşık 10 yılın ardından asgari ücreti artırma kararı aldı. Ancak asgari ücretin 751 euro olacağı vaadiyle iktidara gelen hükümet 650 euro'da karar kılması tepkilere neden oldu.

Başbakan Aleksis Çipras, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, "10 yıl süren maaş kesintilerinden sonra, bir başka tarihi adım atmak için sizlere çağrıda bulunuyorum. Asgari ücretin 650 euro olarak belirlenmesi teklifimi onaylamanızı istiyorum." dedi. Önerisine bakanların alkışla karşılık verdiği Çipras, "Tepkinizden teklifimin kabul edildiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Çipras ayrıca, 25 yaş altı gençlere uygulanan daha düşük asgari ücret yerine her yaş grubuna aynı asgari ücretin verileceğini kaydetti.

586'dan 650 euroya yükseltilecek

Ağustos 2018'de yaklaşık 8 yılın ardından kurtarma paketi programından çıkan ülkede, asgari ücret 586 euro, gençler için asgari ücret ise 510 euro düzeyinde bulunuyor. Kemer sıkma önlemleri kapsamında asgari ücret 2012 yılında yüzde 22 oranında kesintiye uğramıştı. 

Çalışma Bakanı Efi Ahçioglu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, normal asgari ücrette artışın yaklaşık yüzde 11, gençlerde ise yüzde 27 olacağını belirtti. Ahçioglu, "Artış, yaş farkı olmaksızın herkese 1 Şubat'tan itibaren uygulanacak." ifadelerini kullandı.

"Çipras sözünü turmadı, artış yeterli değil"

Öte yandan KİNAL Partisi, asgari ücretin geçikmeli olarak arttırıldığını belirterek, artış oranının yeterli olmadığını dile getirdi.

Başbakan Aleksis Çipras ve Çalışma Bakanı Efi Ahtsioglu’nun açıklamalarıyla duyurulduğu asgari ücret artışının iki yıl gecikmeyle gerçekleştirildiğini savunan KİNAL Partisi, SİRİZA’nın seçim öncesi 751 euro maaş sözü verdiğini hatırlattı. 

En düşük maaş olarak 751 euro taahhüdünde bulunulduğunu kaydeden KİNAL Partisi, iki yıl sonra 650 euro olarak açıklanan artışın yetersiz olduğunu savundu. KİNAL Partisi’nin açıklamasında asgari ücrete yapılan artışın, hükümetin ilan ettiği vergi muafiyeti miktarının düşürülmesiyle kaybolacağı dile getirildi. 

KİNAL Partisi, yayınladığı açıklamada asgari ücretin devlet müdahalesi olmadan belirlenmesi gerektiğini ifade etti. 

asgari ücret
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 20/7/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 20/7/2019
Τουρκοκύπριος δότης χαρίζει τη ζωή σε Ελληνόπουλο με λευχαιμία
Τουρκοκύπριος δότης χαρίζει τη ζωή σε Ελληνόπουλο με λευχαιμία