Brexit yaklaşırken Honda İngiltere’deki araç fabrikasını kapatıyor, 3500 kişi işsiz kalacak

Brexit yaklaşırken Honda İngiltere’deki araç fabrikasını kapatıyor, 3500 kişi işsiz kalacak
Brexit yaklaşırken Honda İngiltere’deki araç fabrikasını kapatıyor, 3500 kişi işsiz kalacak LM
Bu içerik 763 kez okundu.

İngiltere’nin AB’den ayrılması ile ilgili tartışma ve belirsizlikler sürerken Londra için kötü haberler gelmeye başladı. Japon araç üreticisi Honda’nın İngiltere’deki otomobil fabrikasını 2022 yılında kapatacağı ve 3 bin 500 kişinin işini kaybedeceği bildirildi. İngiliz yetkililer ise yorum yapmak için çok erken olduğunu söylemekle yetindi. Otomotiv sektöründen bir çok firma anlaşmasız Brexit durumunda İngiltere'deki yatırımlarının etkileneceği mesajı vermişti.

Honda İngiltere’nin güneyindeki Swindon fabrikasında geçtiğimiz yıl 160 binden fazla araç üretti. Civic ve CV-R modelleri burada imal edilirken Japon firması İngiltere’de üretilen 1.52 milyon aracın yüzde 10’undan fazlasını üretiyor. Fabrikanın kapanması durumunda yaklaşık 3 bin 500 kişi işini kaybedecek.

2016’de Brexit için oy veren Muhafazakar Parti Swindon Milletvekili Justin Tomlinson'ın bir araya geldiği Honda temsilcilerinin fabrikayı kapatma planlarını doğruladını açıkladı. Tomlinson “Bu Brexit ile ilgili değil. Bu, küresel pazarların bir yansıması. Japonya’daki üretimi güçlendirmeye çalışıyorlar.” dedi. Honda ise şu aşamada sessiz kalmayı tercih ediyor. Başbakan Theresa May’in bir sözcüsü ise yorum yapmak için çok erken olduğunu bildirdi.

Japonya Brexit uyarısı yapmıştı

İngiltere’yi Avrupa pazarına giriş kapısı olarak gören Japonya ticari girişimleri koruyan bir Brexit anlaşmasının gerçekleşmemesi durumunda bu ülkedeki yatırımlarını durduracağı mesajı vermişti.

Honda'nın rakiplerinden Nissan da Sunderland şehrinde X-Trail SUV yatırımının durdurulmasının ana sebeplerinden birisinin Brexit olduğunu açıklamıştı. Toyoto da anlaşmasız Brexit riskiyle ilgili endişelerini yüksek sesle dillendirirken Amerikan Ford firması da geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada anlaşmasız Brexit'in bir felaket olacağını söylemişti.

honda
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 23 OCAK 2021 CUMARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 23 OCAK 2021 CUMARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor
Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor