Azınlık kamuoyundaki Medrese hassasiyetine hükümet kanadından ‘mantık dışı’ yorumu!

Azınlık kamuoyundaki Medrese hassasiyetine hükümet kanadından ‘mantık dışı’ yorumu!
Azınlık kamuoyundaki Medrese hassasiyetine hükümet kanadından ‘mantık dışı’ yorumu! LM
Bu içerik 1279 kez okundu.

Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan AHMET’in, Gümülcine’deki Medrese-i Hayriye okulunda yaşananlarla ilgili sunduğu soru önergesi, Eğitim Bakanı Kostas Gavroglou tarafından meclis genel kurulunda cevaplandı.

Milletvekili İlhan AHMET’in çağrısı üzerine 15 Şubat Cuma günkü meclis oturumunda hazır bulunan bakan Gavroglou, Medres-i Hayriye okulu encümenleri, okul aile birliği ile öğrencilerin anadili Türkçe ve meslekî din dersi hakkındaki taleplerini “mantık dışı” bulduğunu ifade etti. 

“Hükümet Medrese’nin ‘azınlık okulu’ özelliğini dikkate almıyor!”

Meclis genel kurulunda ilk sözü alan İlhan AHMET, Medrese-i Hayriye’nin azınlığa ait bir vakıf okulu olduğunun okul encümenleri ve veliler tarafından bakanlık nezdinde vurgulandığını hatırlatarak, okulun bu özelliğine bağlı olarak Lozan Antlaşması’nın şekillendirdiği eğitim haklarına işaret etti. Milletvekili, “Lozan Antlaşması uyarınca bu azınlık okulunda Türkçe - Yunanca iki dilde eğitim yapılma hakkı bulunmaktadır. Meslekî din eğitimi verilen bir okul olduğu içinse alan dersleri azaltılmadan mutlak suretle müfredatta kalmak zorundadır. 

Ancak mevcut iktidar ve eğitim bakanı tüm bu açık hükümleri ve ilkleri ihlâl etti, değiştirdi.” diye konuştu.

Eğitim Bakanı Gavroglou: “Medreseliler talepleri ‘mantık dışı’!”

Eğitim Bakanı Gavroglou ise konuşmasında, encümenlerin ve velilerin taleplerini “mantık dışı” olarak nitelendirdi. Ayrıca, Bölge Eğitim Müdürü Kerameris’in konuyla ilgili kararını sunan Gavroglou, böylece hükümet ve bakanlık olarak bu kararın arkasında oldukları mesajını vermesiyle dikkati çekti.

İlhan AHMET Bakan Gavroglou’na, Medrese-i Hayriye’de eğitime ara verilerek boykota gidilmesine yol açan söz konusu kararını geri çekme çağrısını şu sözlerle yineledi:

“Çağrımız şudur: Medrese, vakıf malıdır ve azınlık okuludur. Bu belirleyici statüsüne sadık kalınarak, velilerin ve encümenlerin taleplerine saygı gösterilmelidir. Encümenlerin ve velilerin talepleri doğrultusunda anadili Türkçe ile meslekî din derslerini azaltan bakanlık kararı geri alınmalıdır.”

“Medrese’den yükselen ortak ses: talepler karşılanana kadar mücadeleye devam”

Encümenlerin ve velilerin taleplerini dikkate almayan hükümet ile eğitim bakanını eleştiren İlhan AHMET, “Eğitim Bakanı Gavroglou, Kasım ayında başlatılan boykotu görmezden gelmiş, konuyu Azınlık milletvekili olarak meclis gündemine taşıyan şahsımın sorularına da cevap vermekten ısrarla kaçmıştır. Aynı zamanda dört yüzyıllık vakıf binasını korumaya yönelik demokratik bir şekilde sürdürülen boykot, hukuka aykırı olarak, tehdit ve komplo ile hükümet eliyle kırılmış, Medres-i Hayriye’deki öğrencilerin demokratik eylem hakkı baltalanmıştır.

Fakat bilmelisiniz ki hem öğrencilerin hem ebeveynlerin hem de Okul Encümen Heyeti’nin ortak kararı şu yöndedir: talepleri yerine getirilmediği takdirde, bu sorun çözülene kadar mücadeleye devam edilecektir.” diye belirtti.

“Aylardır sessiz kalan Bakanlık Medrese ile çözüme değil oyalamaya yönelik bir diyalog başlatmıştır”

İlhan AHMET bakan Gavroglou’nu, Medrese-i Hayriye temsilcileriyle yaptığı görüşmedeki ayrımcı tutumu nedeniyle de eleştirdi. Görüşmeyi “sözde diyalog” olarak yorumlayan İlhan AHMET şöyle konuştu:

“Encümenlerin ve velilerin taleplerini dikkate almak yerine dört aydan bu yana Medrese-i Hayriye’ye karşı umursamaz bir siyasi duruş sergileyen hükümet ve bakanlık, şimdi ise sözde bir diyalog süreci başlatmıştır.

Mecliste sorularıma yanıt vermekten kaçan bakan, meclis çatısı dışında toplantılar düzenlemiş, bu toplantılarda Azınlık temsilcileri arasında açıkça ayrımcılık yapmıştır. Son derece yanlış olan böylesi bir diyalog anlayışının demokrasilerde yeri yoktur.”

“Ayrımcı eğitim politikaları, Azınlık kamuoyunda gittikçe büyüyen tepkiye yol açıyor!”

Okul encümen heyetinin ve ailelerin taleplerini mantık dışı olarak nitelendiren bakan Gavroglou ise yeniden söz alarak, İskeçe’deki Medrese okuluna gönderme yapıp boykotun sadece Gümülcine’deki Medrese’de yapılıyor olmasını “garip” şeklinde yorumladı.

Bir kez daha okul encümeni ve velilerin kararlarını hatırlatan Milletvekili İlhan AHMET ise, “İskeçe’deki Medrese’nin durumuyla Gümülcine’deki farklı. Ayrıca Gümülcine’deki Medrese’nin müdürünün, görüş alınmaksızın Azınlık Eğitimi Konseyi’nden kasten çıkartıldığını da hatırlatmak isterim. Diğer yandan eski bakan Filis’in kararını neden iptal ettiniz? Hükümetin ve bakanlığınızın bu ayrımcı eğitim politikası, azınlık kamuoyunda hükümete karşı tepkileri daha da artırmaktadır.” dedi.

İlhan Ahmet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 25 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 25 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
'ΚΟΦΤΗ! στα sms 13033 μετά το κόλπο με τα επαναλαμβανόμενα μηνύματα
'ΚΟΦΤΗ! στα sms 13033 μετά το κόλπο με τα επαναλαμβανόμενα μηνύματα