İ.Ö.K: Fylakio mülteci kampında tek kişilik odada 95 kişi barınıyor

İ.Ö.K: Fylakio mülteci kampında tek kişilik odada 95 kişi barınıyor
İ.Ö.K: Fylakio mülteci kampında tek kişilik odada 95 kişi barınıyor LM
Bu içerik 834 kez okundu.

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren İşkencenin Önlenmesi Komitesi (İÖK), Yunanistan'ı, ülkedeki sığınmacı ve mültecilerin insani olmayan koşulları dolayısıyla eleştirilirken, Fylakio mülteci kampında tek kişilik odada 95 kişinin barındığı örneğini verdi.

Bağımsız uzmanlardan oluşan komite tarafından yayımlanan raporda, ülkedeki sığınmacılara Yunan polisince fiziksel şiddet uygulandığı belirtildi ve Yunan polisinin tekme, tokat, yumruk ve sopalarla sığınmacıları dövdüğüne ilişkin şikayetler geldiği kaydedildi.

Sığınmacıların özellikle Meriç ve Midilli'deki kamplarda polis tarafından kötü muameleye maruz kaldığının altı çizilen raporda, Yunan hükümetine konuya ilişkin önlem alması çağrısında bulunuldu.

Raporda, komite uzmanlarınca ziyaret edilen sığınmacı merkezlerindeki şartların "uygunsuz" olduğuna dikkati çekilerek, Fylakio mülteci kampında tek kişilik odada 95 kişinin barındığına işaret edildi.

Kamplarda hamile kadın ve çocukların da bulunduğu anımsatılarak, sığınmacıların haftalarca ya da aylarca tutulduğu kamplardaki çocukların yarısının refakatçisinin olmadığı kaydedildi.

Raporda, kötü koşullara diğer kamplarda da rastlandığı ifade edilerek, kirli yataklar ve hijyen konusunda yaşanan sıkıntıların da sığınmacıların hastalıklara yakalanmasına neden olduğu bildirildi.

Raporda, Yunan hükümetinin sığınmacı kamplarında yaşanan sorunlara ilişkin genel olarak yeterli önlem almadığı belirtildi.

Komite üyeleri, haber vermeden üye ülkelerdeki cezaevi, karakol, akıl ve ruh sağlığı hastaneleriyle, gözaltı merkezlerini teftiş etme hakkına sahip. Hazırlanan raporlar daha sonra Avrupa Konseyi'nin karar organı bakanlar komitesine sunuluyor.

Fylakio mülteci kampı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İdlib'de 33 Türk askeri şehit oldu.
İdlib'de 33 Türk askeri şehit oldu.
Yunanistan'da korona virüsü vaka sayısı 3'e yükseldi
Yunanistan'da korona virüsü vaka sayısı 3'e yükseldi