Avrupa Komisyonu çalışanına tecavüzden 4 yıl hapis

Avrupa Komisyonu çalışanına tecavüzden 4 yıl hapis
Avrupa Komisyonu çalışanına tecavüzden 4 yıl hapis LM
Bu içerik 538 kez okundu.

Avrupa Komisyonu'nda direktör görevini yürüten bir memur yanında çalıştırdığı avukata 2015 yılında tecavüz ettiği gerekçesi ile Brüksel Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca saldırganın psikolojik zarardan dolayı mağdura 30 bin Euro ödemesine hükmetti.

1967 doğumlu Estonyalı direktör Margus Rahuoja Avrupa Komisyonu alt birimlerinden birinde taşımacılık konularından sorumluydu. Olayın ortaya çıkması ile birlikte Rahuoja görevinden uzaklaştırılarak konuya yönelik prosedür başlatılmıştı.

Mahkeme AB çalışanını suçlu buldu

Avrupa Komisyonu çalışanı şu ana kadar kendisinden 20 yaş küçük kadının cinsel ilişkiye kendi rızasıyla girdiğini öne sürerek bütün suçlamaları reddetti. Ancak mahkeme ikna olmadı ve eski direktörü suçlu buldu.

Olay 2015 yılında Estonyalı direktörün, çalışanlarını yeni bir proje üzerinde motive etmek amacıyla düzenlediği bir partide yaşandı.

Mağdur avukatın, direktörün emrinde bulunması mahkeme tarafından gözardı edilmeyerek ağırlaştırıcı madde olarak ele alındı.

"Hatalı davranışlara sıfır tolerans"

Avrupa Komisyonu sözcüsü "hatalı davranışlara sıfır tolerans" gösterdiklerini ve gereken önlemleri alacaklarını ifade etti.

Margus Rahuoja'nın avukatı Damien Holzapfel ise temziye gideceklerini açıkladı.

AB
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başbakan Mitçotakis Gümülcine’deydi.
Başbakan Mitçotakis Gümülcine’deydi.
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 26/2/2020
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 26/2/2020