SÖPA'lı ÖĞRETMENLER, MERAK ve HAYRET EDİYORLARMIŞ!!!

SÖPA'lı ÖĞRETMENLER, MERAK ve HAYRET EDİYORLARMIŞ!!!
SÖPA'lı ÖĞRETMENLER, MERAK ve HAYRET EDİYORLARMIŞ!!! A DEDE
Bu içerik 1748 kez okundu.

1960 yılının ortalarında Yunan Devleti tarafından faaliyete geçirilen “SELANİK ÖZEL PEDAGOJİ AKADEMİSİ” (SÖPA) mezunu öğretmenlerine azınlık içerisinde, birkaç sene öncesine kadar, “HAİN” gözüyle bakılıyordu.

Birkaç yıldan beri “Danışma Kurulu” üyeliğiyle taltif edildiler bu öğretmenler.

20 Şubat 2019 Çarşamba günü, Rodop - Meriç İlleri SÖPA’lı Öğretmenler Derneği’nin 30. Olağan Genel Kurulu yapılmış.

Kongrenin ana gündemini, Azınlık velilerinin kendi Azınlık okullarına sahip çıkmayıp çocuklarını NEDEN Yunan devlet okullarına gönderdiği konusu oluşturmuş.

Kongrede konuyla ilgili olarak konuşan SÖPALI öğretmenlerden bazı “inciler” derledik.

*****     ****     *****

“…Neden devlet okullarına gidiyor azınlık çocukları? Bu birazcık da moda haline geldi. Gümülcine’de Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) üyesi velilerin çocuklarının kaç tanesinin çocukları Yunan devlet okuluna gidiyor gidin sorun…”

***

“…Okullarda tam gün eğitimi yapılmaması konusunda suç tamamen müdürlere atılmamalıdır. 15 öğretmenden sadece 4 öğretmen tam gün eğitim olsun diye dilekçe yaptı. Çocuğu okulumuzda okuyan ve sırada bekleyen öğretmenlerden ise hiçbiri dilekçe vermedi. Ne zaman ki öğretmen arkadaşlar çocuklarını tam gün eğitimine bırakmıyor veli ne desin? Çalışmayan öğretmen kendi çocuğunu bırakmıyor…”

***

“…Çünkü hiçbir zaman ne müfettişlikte ne de disiplin amirinde sen bu hafta müfredatı tam yaptın mı diye soran yok tabi sınıfların durumunu bildikleri için sormuyorlar…” 

***

“…İnsanımızın özellikle merkezi yerlerdeki insanımızın tercihini devlet okulundan yana kullanması bizce yanlış. Aydınlarımızın, siyasetçilerimizin bunu yapması yanlıştır. İşin en acı tarafına geleceğim, hele hele azınlık okullarında görev yapan ekmek yiyen biz öğretmenlerin bunu yapması çok yanlış…”

***

“…Herkes bütün azınlık kurum ve kuruluşları görevlerini yerine getirmesi gerekiyor, biz öğretmenler de dahil. Bakıldığında ne toplum ne öğretmen bu okulların kapanmasını istemiyor. Herkesin dediği bu, okullar yaşasın. Yaşasın ama bu okulları kim yaşatacak. Nasıl yaşatacak? Çeşmenin suyu kapanırsa kim yaşatacak. Bir taraftan tamam doğum oranları düştü diyoruz. Tamam bunu kabul ediyoruz ama diğer taraftan da çocuklarımızı devlet okullarına gönderiyoruz. Bu şekilde davranırsak bu mücadeleyi kim verecek?...”

"İncileri" Millet gazetesi haberinden derledik

SÖPA ÖĞRETMENLER DERNEĞİ BATI TRAKYA
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 15 OCAK 2021 CUMA VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 15 OCAK 2021 CUMA VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
Συντάξεις Φεβρουαρίου 2021 δημοσίου ΙΚΑ ΟΑΕΕ ΝΑΤ ΟΓΑ ΕΤΑΑ επικουρικές
Συντάξεις Φεβρουαρίου 2021 δημοσίου ΙΚΑ ΟΑΕΕ ΝΑΤ ΟΓΑ ΕΤΑΑ επικουρικές